| anonim_4396 a întrebat:

Am un dinte din fata cariat de ceva vreme si ma intrebam daca se poate plomba sau trebuie imbracat? Si cat ar costa aceste tratamente.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Daca era o carie foarte mare erai deja pe scaun la stomatolog, deci presupun ca este una in stadiu incipient. Obturatia costa de la 80 la 150-200 lei, in functie de cabinet. Imbracatul dintelui costa in jur de 100 euro, in functie de material. Cel mai bine fugi la stomatolog ca iti spune el exact ce ai de facut si cat te costa!

3 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Se poate plomba daca nu e caria foarte mare ca suprafata. Costa in jur de 100 de lei, eu pe o carie foarte mica am dat 80 de lei :O.

| Xpressurself a răspuns:

Depinde de marimea cariei. nu iti poate raspunde nimeni cu exactitate.
daca e mica caria atunci sa stii ca pretul unei plombe difera functie de materialul din care e facuta.
Intre 50 si 200 de lei.
sa intrebi un dentist e gratuit, o poti face si la telefon.

| DarkGren a răspuns:

Du-te la dentist iti va spune exact.