| PinkHD3 a întrebat:

Buna TPU.
Am un fel de problema si as vrea sa vad daca o pot rezolva.
Eu m-am nascut prematur la 7luni, si am avut o problema cu buricul.Si eu am 16ani si as vrea sa fac sala,medicul mi-a zis ca daca fac sala "imi cade"si ceva de genul, si cica pot muri. E adevarat, sau ce sa fac eu as vrea sa fac sala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| iulian1302 a răspuns:

Buna! Daca recomandarea medicului a fost ca sa nu faci efort fizic de acest fel de ce mai stai inca pe ganduri? Tie iti este mai tare de sala decat de sanatate? Cu astfel de probleme de sanatate nu este de joaca deoarece poti ajunge si la operatie sau asa cum a spus medicul chiar la deces! Eu zic sa te gandesti bine la ceea ce vrei sa faci si nu lua decizii pripite care ar putea sa iti puna viata in pericol si pe care mai tarziu sa le regreti!

| PinkHD3 explică (pentru iulian1302):

Da,dar medicul mi-a zis daca ridic din prima greu,+ca nu am fost nici operat de hernie de disc inca. Si cred ca daca o iau incetul cu incetul adica''ridic putin si incep sa urc la mai mult'', nu patesc nimic.

| iulian1302 a răspuns (pentru PinkHD3):

Totusi eu nu cred ca ar trebui sa faci sala mai ales ca din spusele tale reiese ca ai probleme si cu hernia de disc. Sfatul meu este sa ceri sfatul si altui medic specialist pentru a vedea daca intra-devar ai voie sau nu sa faci sala! Oricum aceasta este parerea mea, decizia este in mainile tale!

| PinkHD3 explică (pentru iulian1302):

In legatura cu hernia de disc, am spus ca nu am facut-o. si mi-e frica sa nu o fac.

| iulian1302 a răspuns (pentru PinkHD3):

Am inteles. Asa cum am mai spus decizia este in mainile tale! Multa bafta in a lua cea mai buna decizie pentru tine si pentru sanatatea ta!

| HuShEr a răspuns:

Nu cred ca poate sa iti "cada" sau sa se desprinda. poti incerca sa faci sala dar sa nu te fortezi din prima mult. incepi usor si pe parcurs poti avansa