| anonim_4396 a întrebat:

happy Anul trecut dentista mi-a pus plomba in maseua din partea de sus pentru ca aveam gaura mare in masea. Dar tot anul trecut mi-a cazut plomba, acum am ramas cu gaura aia imeensaa in masea. sad Se poate infecta zona si pot muri de tanara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Boala cea mai frecventa a dintilor este caria dentara.Netratata,ea progreseaza ajungand la dentina,apoi apare durere la rece si la cald, pe masura ce caria ajunge la pulpa, unde se gasesc nervii. Ajunsa aici, ea deschide drum microbilor care infecteaza pulpa. Daca si in acest stadiu, caria a ramas netratata, apare gangrena pulpara, insotita de un miros deosebit de neplacut si foarte periculoasa. Dintele gangrenat este izvorul unui mare numar de complicatii infectioase, locale si la distanta.Toate aceste neajunsuri pot fi prevenite, si nu mori de tanara, daca, la cea mai mica durere de dinti, te duci la stomatolog si urmezi cu regularitate tratamentul.Ti-am explicat povestea cariei, masurile de igiena pentru prevenirea ei sunt simple, si trebuie aplicate zilnic cu constiinciozitate.

| mona a răspuns:

Du-te la stomatolog, nu sta cu gaura aia asa mare

| horia2012 a răspuns:

Citeste aici si du-te la medic:
http://adevarul.ro/......index.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Mergi iar la dentist pentru a trata măseaua, nu sta aşa cu ea.
Te pup!

| SandraM a răspuns:

Rizi, insa da, se poate. Poti face un abces care netratat sa se transforme in septicemie. Mergi la medic si lasa prostiile.