| anca174 a întrebat:

aproximativ 3 luni am purtat zilnic pantofi cu toc de 7 cm la servici, la cuparaturi. Aveam dureri dar nu foarte mari, de acum osaptamana nu am mai purtat deloc pantofi cu tot, doar balerini si tenesi deoarece mi s-a umflat piciorul stang(in zona oaselor metacarpiene) si ma doare atunci cand pasesc si indoi piciorul. Am folosit gheata si unguent pentru durere. Durerea m-a cam lasat dar piciorul este umflat in continuare, si dimineata cand ma trezesc este la fel de umflat ca si in timpul zilei. Inca nu am fost la medic, poate este doar o inflamatie si va trece de la sine. Va rog spune-ti daca ati patit si voi asa sau cunoasteti cazur? poate fi ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

"spuneti". daca s-a umflat poate fi o contuzie/fisura/fractura/entorsa/edem/etc. umflatura aia nu apare de la ochi frumosi, si faptul ca te si doare ridica un semnal de alarma. eu am avut aceleasi simptome si am avut entorsa dubla la glezna, fratele meu cu aceleasi simptome a avut o contuzie mai urata.

oricare din problemele de mai sus sunt cu vizita la doctor. alta sansa nu prea ai decat sa astepti sa se inrautateasca. la unele din ele (daca ai fractura de ex) se pune ghips, la altele doar iei pastile + creme. depinde de ce zice o radiografie.

| anca174 explică (pentru JohnnyBi):

Nu glezna s-a umflat

| JohnnyBi a răspuns (pentru anca174):

Aia am inteles, zona este irelevanta. poate sa fie si glezna. genunchi, cot, metacarpiene, tot aia e.

| cristimihailov a răspuns:

La final... realizezi ca tot la medic o sa ajungi. Nu?

Daca raspunsul este da, de ce intarzii?

| anca174 explică:

Am fost astazi la cabinetul medical de la locul meu de munca si mi-a dat un unguent antiinflamator si pastile de neurofen, este doar o inflamare deoarece am fortat piciorul si a stat foarte mult timp intr-o pozitie incomoda. Eu daca vreau sa merg la un ortoped trebuie sa imi iau o zi libera si nu imi permit asta, de aceea doream sa stiu daca alte fete au mai pati asa ceva, sa nu merg la medic si sa imi dea acelasi tratament care mi l-am adiministrat si eu singura.