Întrebare recomandată | StelistaPanaLaMoarte a întrebat:

Aş avea o întrebare. de ceva timp, cam o lună sau două, am observat pe picioare nişte bubiţe foarte mici roşii, în jurul cărora este alb şi se văd ca nişte pete pe picioare. Ţin să menţionez că nu mă mănâncă şi doar mă dor un pic când dau peste ele cu unghia. De la ce credeţi că mi-au apărut? La un moment dat am avut impresia că mi-au dispărut dar din nou m-am trezit cu ele. Au momente când se văd foarte bine și alte ori când nu se văd deloc. Am început să îmi apară, cred, după ce m-am epilat o singură data cu lama pe picioare, pentru că eu folosesc numai ceară și niciodată nu mă epilasem cu lama dar am avut nevoie atunci. Mai târziu am fost și m-am epilat cu ceară, dar bubițele tot au rămas. Se văd foarte urât și chiar nu știu de ce la mi-au apărut, să-mi fac griji? Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AceAlchemist a răspuns:

Meh, cel mai probabil te-ai iritat, keep calm, o sa treaca de la sine, daca nu, de aia exista dermatologi, trebuie sa castige si ei o painewinking

8 răspunsuri:
| Neo12 a răspuns:

Bună!
Mergi la dermatolog.
Noi putem să ne dăm cu presupusul și în acelaș timp să agravăm situația.
O zi bună!

| iulian1302 a răspuns:

Buna! Exista posibilitatea ca dupa ce te-ai epilat cu lama sa te fi iritat. O alta eventuala cauza este aceea ca ai facut alergie la ceva dar aceasta este putin probabil deoarece in cazul alergiilor de cele mai multe ori aceste bubite vin insotite de macarimi. Muscaturile de insecte nu sunt nici ele excluse( aspectul bubitelor descrise de tine pot indica o posibila muscatura de insecta gen paianjen dar acest lucru nu este 100 %). Cel mai bine in situatia ta este sa mergi la un consult de specialitate dermatologic pentru a vedea cu exactitate de la ce provin acele bubite.

| Quiin a răspuns:

Esti sensibila la piele, nu te mai epila cu lama. Asteapta sa-ti treaca si foloseste crema epilatoare. Daca nu e asta, ai facut alergie de la ceva anume.

| Hhwswas a răspuns:

Esti scarboasa LOL

Răspuns utilizator avertizat
| stefaniadenisa27 a răspuns:

Nu stiu daca este vorba despre acelasi bubite dar si sora mea a avut asa ceva
a fost la un doctor care i a recomandat daca nu ma insel un sirop dar o crema superba de la bioderma atoderm creme
este superba dar mai bine te-ai duce la un medic

| SandaCrudu a răspuns:

Acestea posibil sa fie ciuperci! Consulta medicul!

| naaki887 a răspuns:

Asa apar cand te razi pentru prima oara cu lama, e o chestiune de timp o sa iti treaca... p.s. epilat-e numai cu ceara
ras-numai cu lama
adica nu poti sa te epilezi cu lama sau sa te razi cu ceara, din punct de vedere verbal laughing