| itmengo a întrebat:

azi la canicula de la noi am baut apa rece si eram transpirat sau infierbantat. si acum cand repir adanc ma dor plamanii. cum sa scap de asta! si ultima intrebare daca nu cer prea mult, e din cauza apei sau e altceva? daca se pune am baut putin energizant nemancat. Multumesc, Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andrei123654789 a răspuns:

Unu la mana, aprindere de plamani inseamna pneumonia, care este o infectie bacteriana.
Doi la mana, este doar un mit faptul ca poti raci de la lichide reci...atata timp cat nu ai inhalat apa aia,iar apa sa fi avut un agent patogen ce poate provoca boala,nu ai nimic.
Daca ai depus efort fizic muschii intercostali(dintre coaste) au depus un efort in plus,ceea ce a determinat un exces de acid lactic in tesuturi(pe scurt,febra musculara).
Daca prezinti si alte simptome cum ar fi:tuse, secretii abundente de mucus si dificultati in respiratie, trebuie sa te prezinti la un control, altfel nu.
PStonguelamanii nu dor, decat din factori mecanici.

2 răspunsuri:
| j1NNNx a răspuns:

E posibil sa fi racit la plamani. Du-te la doctor si fa-ti un control, nu e de joaca cu asa ceva! happy

| GangsterQuinn a răspuns:

Daca tine mai mult de 2 zile, du-te la doctor, deoarece poti face aprindere de plamani.