| Larisalivita a întrebat:

Azi m-am lovit la cap in spate la cerebel, s-a format un cucui, zona acea mă doare si fara sa o ating. M-am lovit cap in cap cu cineva. Au trecut 8 ore de atunci si inca ma doare. Ce să fac? Poate fi ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| theforceofgood a răspuns:

Sfatul meu este săte prezinți la un doctor, doctoruluo de familie sau la spital, deoarece zona acea este foarte sensibilă şi periculoasă, iar consecințele pot fu foarte periculoase, şi dacă ții la viața ta, cel mai bine este să te prezinți unui doctor, nu miza doar pe noroc, e viața ta în joc. Cunosc cazuri când s-a murit de la lovituri în zona cerebeluluo şi cu mult timp după lovitură din cauza contiziilor de s-au formar în acea zonă care conține un organ foarte sensibil şi important.

1 răspuns:
| Teo29 a răspuns:

Buna, ia aspirina cat mai repede macar cateva zile, in functie de varsta ta ( citeste pe prospect cate pe zi sa iei in functie de varsta, ai grija sa nu interactioneze cu alte pastile pe care le mai iei- te uiti la interactiuni medicamente ) si ar trebui sa fie bine.

Pune si gheata cate 20 minute de 2 ori pe zi ( dimineata si seara ), gheata infasurata intr-o carpa subtire, nu pui direct gheata acolo.

Aspirina are rol anticoagulant, deci ajuta la prevenirea formarii cheagurilor de sange. Recomanda-i si persoanei cu care te-ai izbit sa ia la fel, aspirina cateva zile cum ti-am zis si tie mai sus.

Daca dupa cateva zile ai simptome neplacute ( vomiti, ai vertij sau alte simptome consulta medicul neurolog )