| anonxD a întrebat:

azi mi-am scos ghipsul care l am tinut patru saptamani pentru ca am avut o entorsa la genunchi.si acum ca l am dat jos piciorul respectiv este mai slab decat celalalt iar genunchiul pare mai mare.am incercat sa il indoi dar simt o durere groaznica in genunchi... ce parere aveti? asa este normal sa arate dupa ce iti dai ghipsul jos? si daca ati avut probleme asemanatoare ce ati facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sentinel a răspuns:

Cred ca trebuie sa faci o radiografie sau nu stiu cum ii zice, la os, pentru a vedea daca e totul in regula. Genunchiul e mai mare pentru ca nu e vindecat complet si e umflat, este ceva normal. Incearca comprese cu apa rece sau gheata. Nu forta genunchiul prin indoire. Fa exercitii cu el in aer pentru mobilitate, indoaie-l pana la limita durerii apoi revino in pozitia normala. In fiecare zi fa exercitiile astea, ajuta la recuperare. E normal ca piciorul sa fie mai mic decat celalalt pentru ca tesuturule au fost comprimate de ghips. Isi va reveni la normal in cateva zile sau 2-3 saptamani, nu iti face probleme.

2 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

E normal sa ai impresia ca genunchiul ''este mai mare'' datorita scaderii masei musculare.la fel de normal este sa te doara cand il indoi fiindca, prin imobilizarea in ghips, si-a pierdut mobilitatea.trebuie sa faci recuperare.asta dureaza ceva timp si e si cam neplacut.trebuie facuta sub indrumarea unui specialist[kineto, prof de cfm], pentru a beneficia de o recuperare completa si corecta.
ps.baba,daca vrea sa fie frumoasa, sufera rolling on the floor.

| Musique a răspuns:

Este foarte normal.
4 saptamani in care piciorul a fos tinut intr-o singura pozitie, el s-a acomodat, iar acum e destul de greu.Este amortit,asa ca durerea respectiva se trage nu numai din cauza entorsei,ci si din pricina ca, in tot acest timp, nu l-ai putut misca deloc.Si eu avusem ambele manii rupte de 3 ori,asa ca stiu cum e acel sentiment,ai incredere-n mine,nu poti sa il indoi dintr-o data, incearca usor, din 10 in 10 minute, exersand acum unpic, pest 10-20 de minute un pic. cel mai bine ar fi sa faci miscare cu acesta,oricum,pana se obisnuieste din nou fara acel ghips,va dura cateva zile, si incearca sa nu-l fortezi prea tare, s-ar putea sa apara complicati.
Insanatosire grabnica! happy