| LoloSkate a întrebat:

Cand ai febra (nu foarte mare), este bine sa faci baie fierbinte, sau rece? Am citit pe multe site-uri ca baia fierbinte te ajuta sa transpiri si iti creste temperatura putin mai mult, dar omoara bacteriile, iar asa trece mai repede febra. Dar am auzit si ca trebuie sa iti scazi febra prin comprese reci sau dus fierbinte. Ajutor, va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Când ai febră e bine să nu faci baie ci să iei un un medicament antipiretic gen Coldrex, Fervex, Theraflu. Dar să știi că este bine să suporți temperatura până în 37 37.5 și să consumi lichide ceaiuri multe să te hidratezi cu alte cuvinte și să mănânci sănătos.
Nu cred că este un disconfort așa de mare să reziști cu temperatura de 37 37.5. Dacă chiar nu reușești ia un plic de Coldrex eventual înainte ed culcare și ai să vezi că toată noapte nu vei avea febră. Corpul consumă foarte multe lichide când un agent infecțios este în organism. Pentru a suplini deficitul de lichide, trebuie consumați cam 3 L de lichide pe zi.
Sănătate!

| DjJocker17 a răspuns:

Păi la febră trebuie să faci baie in apă caldă deoarece transpiri si elimini mai repede febra