| GoodLuck15 a întrebat:

Credeti ca alimentatia influenteaza chiar atat de mult acneea?
Adica eu am tinut timp de o luna un regim foarte strict si am folosit si produse anti-acneice,dar tot mi se faceau cosuri.
Eu la lactate,fast-food,sucuri carbogazoase si paine alba pot renunta foarte usor,dar imi vine uneori sa mananc ciocolata si mai consum si carbohidrati cum ar fi produse de patiserie sau paste,fiindca nu ma pot abtine.
Credeti ca gresesc daca mai consum uneori dulciuri si produse de patiserie sau paste, influenteaza atat de mult acneea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, hrana influenteaza 90% din productia acneei.
Cealalta 10% este procedura de curatenie a fetei, uenori facut incorect, alteori incomplet.
Spalatul cu apa calda si sapun pe fata este obligatoriu de 2 ori pe zi, dimineata-la trezire si seara inainte de culcare. Daca faci sport, automat dupa terminarea sportului, iti speli fata cu apa calda si sapun si intotdeauna folosesti prosoape f curate si doar pentru fata.

| NellieLovett a răspuns:

Da, cred ca alimentatia influenteaza acneea. Mancarurile grase sau procesate duc la aparitia cosurilor. Daca tu spui ca ai folosit produse anti-acneice si ai tinut regim si tot ai cosuri, e posibil sa fie din cauza hormonilor. La varsta adolescentei, hormonii isi fac de cap si nu prea ai ce sa le faci, decat sa faci sport si sa mananci sanatos.
Sper ca te-am ajutat!