| ioana_6604 a întrebat:

Cum pot sa stiu daca sunt insarcinata fara teste de sarcina sau ecografe.
Nu imi este rau nu am ameteli greturi etc, insa din cand in cand ma doare burta si ma mananca jos (sper ca intelegeti). Ultima data cand am fost la ciclu nu sa oprit la timp au mai aparut scurgeri inca doua zile insa nu toata ziua asta s-a intamplat acum doua saptamani.Aceasta scurgere trebuia sa oprit intr-o sambata iar eu duminica seara am intretinut relatii sexuale neproteja insa fara ejaculare scurgerile au mai avut loc inca doua zile insa cum am precizat si mai sus nu toata ziua doar putin, de atunci am mai intretinut relatii sexuale o data.
Intrebarile mele sunt:
1. S-ar putea sa fiu insarcinata?
2. Daca da cum pot sa stiu?
sau
3.As putea avea ceva infectie jos?
Va rog ajutati-ma cei/cele care va pricepeti si fara glume va rog frumos!
Multumesc!
pupici :*:*:*:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. S-ar putea sa fii insarcinata.
2. Faci un test de sarcina la minim 21 de zile de la contactul sexual. Daca nu vrei test de sarcina si nici consult ginecologic, daca nu ai menstra, astepti 4 luni si jumatate si vei simti miscarile copilului.
3. Ai aproape sigur o infectie genitala luata de la partenerul tau care nu si-a facut analizele necesare. Oricum, asta nu are legatura cu sarcina.

6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Tu ai impresia ca cineva e Dumnezeu aici? Nici macar medicul ginecolog nu ti-ar putea pune un diagnostic fara sa te consulte macar.Tot ce pot sa-ti spun este ca ai cu siguranta o problema vaginala din moment ce ai mancarimi.

| iStarry a răspuns:

Noi nu putem sa-ti spunem 100%sigur daca esti insarcinata pentru ca la inceputul sarcinii apar sangerari usoare care pot fi confundate cu ciclul sau scurgeri cal mai bine fa-ti o analiza de sange la ginecolog... daca nu esti insarcinata, infectia trebuie tratata oricum, ca sa nu se agraveze

neluL
| neluL a răspuns:

Raspunsuri ai sa primesti de genul-->S-ar putea ->la toate cele 3 intrebari ale tale! Daca refuzi un control la medic si un test de sarcina ce alta varianta mai stii tu? Doar asa din auzite ->asteapta 5-6 luni ca sa vezi daca esti insarcinata! Iar pentru infectie, mai bine ca un doctor de specialitate nu poate sa te ajute nimeni asa fara un consult! In cazul tau parerea usherilor de pe TPU nu conteaza->sunt doar pareri->si nu iti ofera o garantie prin raspunsul lor de 100%, Nici doctorul nu poate sa-ti ofere o garantie in scris fara un consult si doar din ce povesteti tu!

| deliam_8720 a răspuns:

Fa un test de sarcina dupa 2-3 saptamani de la contact; daca iese negativ, repeta-l la 5 zile pentru orice eventualitate. Iar daca si al doilea e negativ, slabe sanse sa fii insarcinata. Posibil sa ai o infecte, mai bine mergi la doctor n-o lasa asa!

| Papusik a răspuns:

Pai nu prea ai cum sa iti dai seama.
Copilul se va misca in aproximativ 5 luni ar fi bine sa te duci la un medic sa iti faca ecograf.

| yassmin a răspuns:

Buna eu zic sa te duci la un doctor asa am fost si eu exact ca tine nu aveam greturi nici nimic insa cand ma duceam la baie nu mai puteam de mancarime si cand ma stergeam ma ustura imi venea sa plang si am sangerat ma speriasem ca credeam ca sunt gravida si pofta de mancare urcase... cand te duci la baie nu te sterge cu hartie stergete cu servetele umede iti va face bine si dati cu crema nivea sau belle sunt foarte bune eu asa am facut si in 3 zile mi-a disparut sau ai grija nu sta jos in locuri reci pentru ca poti avea si infectie de urina asa am facut eu si de la infectia de urina iti produce asa ceva bea muta apa happy sper ca te-am ajutat