| NiculaiMarianTraian a întrebat:

Cum pot scapa de diaree?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut!

Pai ai doua sau chiar trei modalitati.
Prima este sa astepti sa treaca.

Apoi prin medicamente:
- furazolidon;
- imodium (cel mai bun probabil);
- loperamid;
- smecta.

Calea naturala:
- orez uscat;
- ceai de menta;
- morcovi;
- suc de rodie.

De altfel, am gasit si o lista cu alimente pe care ai putea sa le consumi, cu recomandare: utuile, afinele, merisoarele, porumbul, catina, coacazele, aronia (scorus de padure), pesmetul din paine cu maia, paine fara gluten, painicile uscate, supe de zarzavaturi, supe creme din linte, hummus, orez integral fiert cu pudra de roscove, mere coapte, orez integral simplu, polen de albine si pastura, sucurile de legume si multa clorofila, semintele de chia sub forma de budinci, semintele de in sub forma de mucilagiu.

Si o lista cu alimente pe care nu ar trebui sa le consumi:
lactatele si ouale, inghetata sintetica, mezelurile si semipreparate de orice fel, afumaturile, cascavalul si branza de vaca, produsele ambalate, painea cu drojdie, in special cea ieftina din comert, perele, prunele, curmalele, broccoli si varza, grasimile si indulcitorii sintetici, cat mai putin gluten care sensibilizeaza mucoasa intestinala si cat mai putina fibra de cereale. Aici intra si painea integrala, cafeina, alcoolul si tutunul, fara prajeli, rantasuri si altele din aceasta categorie, plus altele dupa sfatul medicului.

Acestea din urma le-am gasit aici: https://ligiapop.com/2016/10/17/remedii-naturale-pentru-diaree/

Numai bine si multa sanatate!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Banane, orez preparat

| darrio2007 a răspuns:

Furazolidon. Sau ceai de mentă.

| RAY a răspuns:

Bea o cola si ai ectrolizi iar

| Violleta2022 a răspuns:

1. Trimiti pe cineva la farmacie sa-ti cumpere Imodium.
Se ia 2 tablete odata si apoi cate 1 tableta la 6 ore.
2. Mananci numai orez si morcov fiert, cateva zile
3. Bei numai ceai de menta, cateva zile

| LPCTSTR a răspuns:

"21 Decembrie 2020
2 raspunsuri
Cum pot scapa de diaree"

"Mergi la farmacie si cumpara antidiareice, asta daca ai diaree acuta, ca daca-i infectioasa, fuga la medic!"