| larisa_2522 a întrebat:

Buna TPU daca un catel are o pata albastra in ochi inseamna ca nu vede cu acel ochi? dau fundita! multumesc anticipat. pe cainele meu l-a zgariat o pisica si nu si l-a deschis apoi dupa cateva ore la deschis si acum are o pata albastra mica in ochi s-ar putea sa-i treca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Madyyyy a răspuns:

Am patit si eu asta.Adica, catelul varului meu. L-a zgariat o pisica.Se gaseste o solutie, niste picaturi pentru ochi. Dar nu-i va trece.Acum dupa 2 ani tot mai are pata aia care e si mai mare.Si cred ca nu vede cu ochiul ala sad Deci nu ii va trece. Dar mai bine sa te duci cu el la veterinar sa iti da niste picaturi. happy

3 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Cat timp are catelul! Ca pana la vreo 4 luni toti puii de animale au ochii mai mult sau mai putin albastri. Si unde are pata : pe cornee sau pe iris? Daca este inca pui o sa ii treaca. Oricum, cainii si pisicile se bazeaza foarte putin pe vedere : simtul lor de baza este mirosul. Si cainii si pisicile au deficiente de vedere, nu vad de aproape (sunt miopi), asa incat daca cutzu mic nu vede, sau nu va vedea cu un ochi, pentru el nu va fi un handicap. Sanatate lui cutzu mic!

| Violent a răspuns:

Din pacate s-ar putea sa fie adevarat faptul ca el este orb de un ochi, sunt sanse mari.Eu am patit asa ceva cu un iepuras, tot avea o pata alba in ochi, si nu putea vedea de un ochi. Dar ca sa fii mai sigura dul la veterinar, sal examineze. Funda? happy

| larisa_2522 explică:

Mai dati raspunsuri nu m-ati convins sa va dau funda :*