| ItsMatrix a întrebat:

De 2 zile a inceput sa ma doara o masea, care e plombata de 2 ani, si cu carie. Acum, faza e ca nu ma doare chiar maseaua, ci undeva chiar sub masea marca.La gingie.
Ma doare cand apas prin obraz si cand strang din dinti ma doare mai putin.Ma mai doare cand misc maxilarul.
Care ar putea fi problema? As vrea sa merg la dentist dar mie foarte frica. Nu am prea fost. O sa simt ceva daca fac anestezie? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| rocket1204 a răspuns:

Buna! Este normal sa nu te doara maseaua in sine, ci gingia deoarece dintele are inervatie nervoasa la baza lui.
Durerea ne anunta ca ceva este in neregula in organismul nostru, in cazul tau cu acea zona. S-ar putea ca sub plomba veche de doi ani caria sa fi ros in continuare maseaua. Cel mai bine si mai sigur pentru sanatatea ta este sa mergi la un medic dentist. Exista si posibilitatea sa nu ai nevoie de o interventie complexa. Cu cat mergi la medic mai repede, cu atat situatia nu se agraveaza. Cu siguranta nu vei simti nimic daca vei face anestezie. Iti urez succes!

1 răspuns:
| dragodana a răspuns:

Salut! du-te nfara frica la dentist.Iti va face anestezie si nu simti nimic.Iti va scoate nervul. Daca plomba initiala este prea mare si nu va mai avea din ce sa polizeze iti va scate dintele.
De ce te simti asa? Dentistul care ti-a pus ploba nu a polizat to ce era cariat si ai facut carie, din nou, pe sub ploba si a ajuns la pulpa dintelui=durere.
Eu prefer o jumatate de ora la dentist decat zile de durere fara sa pot face nimic.