| Anastasia2p a întrebat:

Bună TPU.De anul trecut mi s-a spart un colțișor la o măsea.Acum,de câteva zile cred că s-a făcut carie acolo și mă doare rău! Când mă apucă ori iau Paracetamol (sau nu mai stiu ce) ori luam Ibalgin.Acum, dacă doar unpic apăs cu vârful limbi acolo mă doar de zici că mi-am băgat cuțitu...Și nu mai pot să înghit pentru că limba atinge acolo și iar mă doare...
Altă variantă de a trata măseaua știți? Înafară de DENTIST?! crying( Pleaseeeeee!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mariusmac85 a răspuns:

Buna ziua
Du-te la dentist,convinge-te singura si invingeti frica ca prima data o sa iti fie frica dupa te obisnuiesti cu dusul la stomatolog
Stiu ca nu e mai mare durere decat durerea de masea,cati ani ai?
Si mie imi era frica la inceput dar m-am obisnuit
Si e mai bine sa previi decat sa faci vreo afta(adica o gaura mare pe cerul gurii) si sa faci cancer
Pana atunci daca crezi in Dumnezeu du-te la Biserica, ia niste agheazma si anafura si acasa pe langa ce iei dimineata cum e normal sa iei agheazma si sa faci gargare si sa tii putin la masea, dar sa nu scuipi agheazma ci sa o inghiti si ai sa vezi ca cu ajutorul Lui Dumnezeu rugandu-te n-o sa te mai doara
Sper ca sm putut sa te ajut
Ai grija de tine
Dumnezeu are grija de tine daca te rogi la El din suflet
Dumnezeu Sa te binecuvanteze
Nu Dumnezeu nu ne mai vede, nu Dumnezeu nu ne mai iubeste ci noi nu-L mai vedem, noi nu-L mai iubim ca s-a instalat Zidul pacatului intre noi si El care se inalta cat mai sus cu fiecare pacat care nu-l marturisim fie el (pacatul) cat de mic si de aceea ne aduce numai necazuri, deoarece Necazurile vin de pe urma pacatelor
Suntem cu totii niste pacatosi fara exceptie
Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi pe noi pacatosii robii tai si mantuieste-ne pe noi
Slava Tie Doamne Slava Tie
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si-n vecii vecilor
Amin!

http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14453
Doamne Ajuta! Amin
Marius

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cauza acestei dureri!
Cel mai probabil, ai o carie şi îţi este afectat nervul acelei măsele...

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| Vlad20000 a răspuns:

Nu te teme unii insa au carie la 2 masele si le scot nerviide la ele deoarece au tinut prea mult maselele asta desigur este ingrozitor uite eu am doua medicamente :
1.Nurofen forte
2. uite pe acest site http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/infectie-la-masea
3.Daca nu te ajuta viziteaza un stomatolog sau dentist.
Bafta!

| dimureac2 a răspuns:

Inafara de Dintist, sa-ti pui pblomba, nu este