| anonim_4396 a întrebat:

de cateva zile ma doare in partea jos dreapta (nu tare, desii e destul de deranjant si ma sperie :-s) cred ca ma doare acolo unde este apendicele, am fost la doctor, chiar la 2 medici (la mediul meu de familie si la alt medic, al varului meu de familie ca sa fiu sigur) m-au consultat, m-au pus sa sar in 2 picioare, sa-mi duc piciorul la piept, m-au apasat pe burta si nu m-a durut nimic, nu am nici stari de voma, ameteli, febra sau alte simptome ale apendicitei, insa ma doare cu tot cu picior, medicul meu de familie mi-a dat un antibiotic si mi-a zis sa-l iau (Augumentin)...ce parere aveti? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi rapid la alt doctor (de la urgenta unui spital). Eu era sa mor din cauza asta si voi suporta consecintele toata viata. NU TE JUCA!

| anonimg a răspuns:

Cand te mai ia durerea chemi salvarea -ca sa poti trece de medicul de familie; sau mergi direct la medicul de garda.
Intre timp poti consulta online un medic aici: http://www.sfatulmedicului.ro/consulta-medicul

| IoanaPsy a răspuns:

Ti-a dat antibiotic fara sa iti faca vreun set de analize? Cam ciudat. Ti-a pus vreun diagnostic? Augmentinul este un antibiotic destul de puternic.

| bogdan2091 a răspuns (pentru IoanaPsy):

Nu mi-a zis nimic de vreo operatie, am fost racit si inca sunt putin, mi-a zis doar ca am gatul urat (ca s-a uitat la mine in gat) si atat, in rest mi-a zis ca nu am apendicita...

| IoanaPsy a răspuns (pentru bogdan2091):

Nu cred ca raceala sau "gatul urat" au legatura cu durerile de care ziceai (cele abdominale si din picior). Sunt lucruri diferite. Daca persista durerile, consulta si alti medici. Augmentinul intr-adevar se ia pentru infectiile urate din gat, dar tot nu iti rezolva problema cu durerile celelalte. Continua cu niste investigatii. Ok, nu e apendicita, dar durerea exista si trebuie depistata cauza.

| bogdan2091 a răspuns (pentru IoanaPsy):

Cred ca este din cauza coloanei si din cauza statului prea mult pe scaun (ce-i drept, dorm destul de putin si stau cel mai mult pe scaun la pc) deoarece durerea mai mare este in spate (ma doare si in dreapta jos mai tare dar presupun ca este din cauza coloanei) o sa consult un alt medic peste cateva zile in legatura cu spatele si cred ca imi va da sa port un corset (am mai purtat)

| Altadata a răspuns:

Si eu am avut aceiasi problema si am crezut ca am apendicita.dar dupa ce m-am dus la pediatrie si am facut o consultatie radiografica m-i-a iesit ca sunt racit la rinichi si am p mica infectie urinara. Mi-au dat niste pastile si intr-o luna eram ca nou. Consultatia m-a costat cam 60 lei.