| sakura a întrebat:

De ce ma doare enorm de tare burta si vomit de fiecare data cand imi vine menstruatia? Nu sunt la inceput...ca sa stiti...am de 3 ani! Multumesc anticipat!:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LitlleBunny a răspuns:

Ce este sindromul premenstrual?
Sindromul premenstrual(SPM) este un complex de simptome patologice, ce apar în cea de-a doua fază a ciclului menstrual şi se manifestă prin dereglări neuropsihice, vegetovasculare şi endocrino-metabolice, care dispar odată cu apariţia menstruaţiei.
Frecvenţa lui creşte o dată cu vârsta femeii şi variază între 20-55%. Se afirmă că 60% din femei fac forme minore de SPM, 20-40% au o scădere a randamentului de muncă, iar 5-8%- manifestă o adevărată incapacitate temporară de muncă.

Semnele şi simptomele sindromului premenstrual
Clinic SPM se manifestă prin următoarele grupe de simptome:

Senzaţia de tumefacţie dureroasă a sânilor, care precede cu 5-7 zile sau mai mult menstruaţia;
Simptome gastro-intestinale: balonarea abdomenului, dureri abdominale discrete, constipaţii, bulimie sau anorexie, dereglări de gust, greaţă, vomă;
Edeme ale extremităţilor;
Fenomene dermatologice: pigmentaţie sporită a tegumentelor, acnee, prurit cutanat;
Dereglări psihice: schimbarea frecventă a dispoziţiei, hiperexcitaţie, slăbirea atenţiei, fatigabilitate, agresivitate, insomnie, frică;
Simptome neurologice: cefalee, ameţeli, hipertensiune;
Dereglările aparatului locomotor: dureri în articulaţii, spate, mialgii;
Simptome renale: reţinerea lichidelor;
Deci stai linistita ca este normal.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Consulta un specialist.

| maryana5 a răspuns:

Si mie mi se intampla! Sunt exact in situatia ta. Sunt curioasa care ar putea fi cauza.
Ca sa imi treaca eu am luat un pliculet cu calciu, care a ameliorat durerea si mi-a oprit senzatia de voma, pe care inca o mai aveam dupa ce vomitasem de 3 ori.
Poate am racit, desi nu cred, am fost foarte atenta sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ai apendicita

| RoXyyR a răspuns:

In legatura cu durerea de burta e normal da cu varsatu nu pre sincer nu am mai auzit de asa ceva asa ca ar fi cel mai indicat sa te duci la un control