| fshfahydfts a întrebat:

Buna tpu..de ce nu mi-a venit ciclul de o luna...precizez ca prima si a doua a venit a treia nu a mai venit..inca sunt virgina si nu am nici un contact sexual.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Nu te speria! Se mai intampla, daca ai fost prea stresata sau daca alimentatia a fost bogata in proteine (carne si produse din carne) sau ai tinut vreo dieta sau ti-a fost frig... Deci, motivele pot fi diverse, nu te ingrijora! Pana cand corpul tau se obisnuieste cu toata nebunia asta, trebuie sa ai rabdare! Numai bine!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primii 2 ani menstruatiile pot fi neregulate, cu pauze mari fara ca asta sa insemne ceva rau

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Înţeleg că eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, deci, NU ai de ce să te nelinişteşti!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Mai asteapta

| SimonaCristina a răspuns:

Primii 2 ani menstruatia e neregulata. Bea ceai de cretisoara, asteapta, o sa fie bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Daca esti la inceput e normal sa fie asa.
Sunt dereglari hormonale frecvent intalnite in perioada pubertatii sau a adolescentei.
Te poate ajuta ceaiul de cretisiara, regleaza echilibrul hormonal.
Te pup!

| pati2021 a răspuns:

Mie mi-a venit prima data la 15 ani iar pana la 17 ani nu a mai venit! asa e pana se regleaza, nu te stresa, esti adolescenta si corpul inca se acomodeaza!