| Alina282 a întrebat:

De ceva timp ma confrunt cu o boala foarte urata. Urticarie. In 15 aprilie m-am trezit de dimineata cu niste pete mari rosii pe piele si m-am umflat la fata. Am mers la medic si am primit hidrocortizon in vena. Situatia mea s-a agravat foarte tare la numai doua ore dupa injectie. Am mers la urgenta si medicii mi-au spus ca eram la un pas de socul anafilactic. De atunci tot am mers si la dermatolog, la alergolog, am facut analize de sange toate bune. Aproape in fiecare zi de atunci imi ies acele pete rosii dar dispar. Au iesit ieri si acum nu mai dispar si din nou cu edem la nivelul fetei. Nici nu stiu ce medicamente sa mai iau. S-a confruntat cineva cu asemenea boala? Cum ati reusit sa scapati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa tii un regim alimentar foarte strict, fiindca in general urticaria este o alergie alimentara. Si daca s-a declansat, dureaza o vreme pana sa te desensibilizezi. Am avut aceeasi problema cu tine acum mai multi ani si nu am scapat de ea decat cand am asociat regim cu tratamentul. Regimul a insemnat ca timp de aproape 8 luni am mancat numai supa de piept de pui si radacinoase (morcov, pastarnac, patrunjel si cartof) si cartofi fierti sau copti in cuptor cu pieptul de pui din supa. A fost cumplit de greu, mai ales ca a fost primavara si vara si nu am gustat nici un fruct proaspat (fiindca toate sunt alrgene). In plus, trebuie sa urmezi niste reguli de igiena personala: sa folosesti numia haine de bumbac, sa dai 3 clatiri dupa fiecare spalarae si sa nu folosesti balsam, sa folosesti un sapun si un sampon speciale, de la farmacie (fara parfumuri, coloranti, etc), sa nu folosesti cosemtice, parfumuri, deodorant (il inlocuiesti cu 4-5 dusuri pe zi), sa ai grija sa stergi praful si sa pui aspiratorul o data la maxim doua zile, a nu folosesti produse de curatat.

| Azµre a răspuns:

Ioana fii atenta aceeasi problema o am eu de cand eram copil de la varsta de 4 ani si acum fac tratament.
Du-te la farmacie si i-a un flacon de Alerid, costa 12-14 lei in functie de farmacie. Si iei o pastila in fiecare zi cand te trezesti. dupa rpima pastila in 2-3 ore o sa scapi de mancarime si petele se vor retrage. Vezi ca-ti las un mesaj sa vorbim.