| DanyXhell a întrebat:

de o luna mi-a aparut o problema de sanatate cam delicata. Dupa ce urinez, imi vine iar, dar paca instant si trebuie sa fug inapoi la wc, pentru ca nu pot tine nicicum, ma si ustura in acelasi timp, apoi, cand ajung la wc si urinez ma ustura tare si am senzatia ca nu se mai opreste, dar totusi urinez 2 3 stropi, iar apoi ma ustura iar, si tot asa, timp de aproximativ 15 - 20 de minute, in care trebuie sa stau pe wc, pana nu ma mai ustura si pot pleca.
As dori un sfat de la voi, daca este ceva grav, sau daca se poate trata cu medicamente, fiind probabil doar o infectie urinara. Stiu ca mai bine ar fi sa merg la doctor, dar e o treaba rusinoasa si as vrea prima data sfaturile si parerile voastre. Poate fii ceva serios sau aceste simptome se manifesta in cazul unei infectii urinare sau ceva asemanator, care pot fii tratate prin medicamente.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o infectie urinara, deja cronica si destul de grava, dat fiind ca a fost neglijata foarte foarte mult timp. In mod normal, este necesar ca tratamentul sa inceapa in maxim 48 de ore de la primul simptom, pentru ca infectia sa nu afecteze rinichiul si sa fie usor de vindecat (in 3-7 zile de antibiotic se rezolva). o infectie neglijata o luna cu siguranta a afectat rinichiul, afectare care isi va lasa semne toata viata ta si care, daca nu este tratata la timp, poate duce la insuficienta renala. Tratamentul poate fi lungi si dificil si, in functie de agentul cauzal, poate impune antibiotice injectabil sau perfuzabil. Si asta doar fiindca infectia este foarte veche.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Treabă rușinoasă? Poate fi amu mult decât o infecție urinară!
Mergi la medicul de familie, ecografie pelviană, urocultură, etc.
NU te automedica!
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este vorba de o INFECŢIE urinară GRAVĂ ( din moment ce NU ai tratat-o de o lună )!

Doar stând şi punând întrebări pe TPU ( sau pe alte site-uri ) NU te vei vindeca sad

TREBUIE să mergi la medicul de familie şi să CERI o Trimitere la analize de urină ( sumarul de urină/urocultură, preferabil cu antibiogramă ), apoi vei primi tratamentul adecvat!

Toate cele bune.

| KMaddieK a răspuns:

Am avut si eu Cistita acuta, dar a mea a ajuns si la rinichi, mi-a dat Ciprinol o pastila la 12 ore si mi-a trecut in 2 zile, daca in caz ca incepe sa te doara rinichii poti lua antiinflamator :*

| giony54 a răspuns:

Mergi la doctor, poate sa fie o infectie urinara sau o raceala la rinichi.

| EaEmma a răspuns:

Buna! E posibil sa ai probleme cu rinichii. Daca este o infectie atunci cand urinezi te doare si urina isi schimba culoarea... uite aici mai multe detalii...http://www.eva.ro/......40659.html

| sosostore a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci la doctor chiar daca iti este rusine deoarece daca apleci urechea dupa sfaturi babesti este posibil ca organismul tau sa reactioneze altfel si sa dezvolti alte boli in organismul tau. ai grija de sanatatea ta