Întrebare recomandată | Deriss01 a întrebat:

De vreo 2 zile ma ustura limba foarte tare, mai ales cand mananc, si astazi am observat ca mi-au aparut niste bubite rosii pe limba. Nu ma ustura gingiile, obrajii interiori sau gatul, doar limba. Nu stiu ce sa fac, am cautat pe net si nu gasesc nimic care sa ma ajunte. Va roog sa ma ajutati, am mare nevoie! Mersii mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Hristos a inviat!
Glicerina boraxata este indicata in astfel de situatii, ori ulei de masline.
O zi frumoasa sa aihappy

| persseuss a răspuns:

Seminte de floarea soarelui cred ca ai mancat ca asa pateam si eu.
incearca la farmacie

| Fatamuntilor a răspuns:

Dupa descrierea ta ma face sa cred ca ai afte!
Clateste gura cu ceai de musetel!

| Psh a răspuns:

Poate ai mancat chipsuri sau ceva tare, gen seminte, alune, sau ceva foarte sarat.De obicei acestea iti provoaca usturimi ale limbii.

| R3yzoo a răspuns:

Poate ai mancat cv foarte saratwinking

| RalucaMariaaaa a răspuns:

Poate ti se fac afte(niste bubite mici care te ustura foarte tare mai ales cand mananci, ca un fel de herpes doar ca in interiorul gurii). Si eu am patit doar ca in gat. Eu nu am facut niic, am asteptat sa mi se sparga ea, stiu, e dureros si tot odata enervant sa o simti mereu acolo dar nu stiu daca poti face ceva... doar pentru herpes este ceva crema alba dar nu am auzit sa fie si pentru afta. happy Imi pare rau pentru tine :* Sper sa iti treaca si sper ca te-am ajutat happy

| Rebeca120 a răspuns:

Da e dela niste seminte sarate :/

| andraioanamicu16 a răspuns:

Poate te-ai ars, de la mancare sau ceai :*

| bgabitu a răspuns:

Cica se numesc puschele trec in 2-3 zile imi apar si mie, incearca sa nu zgandari ca se fac mai mari si trec mai greu.

| FanClubTPU a răspuns:

Dupa parerea mea, s-ar putea sa fie o infectie! Mai bine te-ai duce la un doctor.