| valeriu4u a întrebat:

Buna TPU...deci am 12 si 60 kg am facut exerciti, am mancat fructe si tot nu se vad rezultate va rog ajutati-ma si pe mine. Vreau sa slabesc cat mai repede. Poate stiti voi ceva eficient care va da roade. Funda + VOT!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e suficient sa mananci fructe si sa faci exercitii. E nevoie de ceva mai multa atentie la alimentatie si de o activitate fizica mai intensa, intrucat exercitiile, de obicei, au rolul de tonifia/lucra muschii, nu de a slabi.In plus, e nevoie de ceva mai mult timp. Poti slabi in jur de 5 kg/luna(poate putin mai mult, sau ceva mai putin, lucrul acesta difera de la om la om), fara a-ti asuma vreun risc, dar nu mai devreme.
Elimina din alimentatie produsele fast-food, mezelurile si alte preparate, dulciurile, chipsurile, sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci, seminte, alune, migdale, fistic, sau paine.De asemenea, evita pe cat posibil prajelile. In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea in jur de 2 l de apa zilnic(consumata inainte de masa va reduce pofta de mancare, iar consumata dupa masa, aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii, nici prea mult, nici prea putin. Cea mai importanta, in schimb, este miscarea.La aceasta varsta nu as recomanda un program strict, ci mai degraba ceva care sa imbine utilul cu placutul. Spre exemplu, o ora(sau chiar mai mult)de fotbal cu prietenii pe zi ar fi perfecta.Alte alternative ar fi voleiul, baschetul, plimbarile cu bicicleta/rolele sau chiar inotul, daca ai posibilitatea.In cazul inotului, ideal ar fi minimum 4 ore pe saptamana, dar nu toate in aceeasi zi, ci in 4 zile.Succes.

6 răspunsuri:
| Kyrie a răspuns:

Nu ai cum sa slabesti, sigur esti endomorf, slabesti foarte greu

Nu ai de ales decat sa te limitezi la 2 mese pe zi si sa alergi mult, salut tongue

| catalin02 a răspuns:

Faptul ca nu ai slabit inseamna ca au un organism foarte rezistent(iti recomand sa ai o cura fara paine si exercitii fizice). Daca nu vor da roade exista un tratament cu extract din anghinare.bft la slabit

| miln a răspuns:

Pai trebuie sa faci efort foarte mult nu cateva exercitii si sa ai un regim de exemplu fara lactate paine mai putina. carne usoara. funda?

| Dennii14 a răspuns:

Şi eu am fost asa. şi am mers la medic şi mi-a zis să NU mai mănânc dulce să Nu mai mănânc prăjit si sa beau 2l-3l de apă pe zi şi sa mănaânc de 5 ori dar puţin şi paine doar 3 felii pe zi şi pâine neagra. şi intr-o luna am slabit cam in jur de vreo 4-5kg..nu ştiu pentru mine e bine. sper sa-ti fie de folos cu ceva.

| Vickzye a răspuns:

Mananca mai multe legume, mereu la aceleasi ore, bea un pahar cu apa inainte cu 30 de min de fiecare masa, fa cat mai multa miscare dar la incepui ia-o usor...mananca multa salata!big grinsper sa-ti fie de ajutor!

| GicuFTW a răspuns:

Baga flotari.