| SuntFataInPlm a întrebat:

eu ma tai, acum 5 minute m-am taiat, si am scos lama de la big, inainte faceam direct cu lama, frecam pana iesea sangele, cam am pus lama pe picior, mi-a taiat pielea asa rau, si am vazut ceva alb adanc, e mai adanca, si era carne sigur, am oprit sangerarea cu servetele, strangeam ca sa incerc sa lipesc inapoi rana, o sa am semne? oricum nu se vede, ca am in sus la picior unde se poarta pantaloni scurti, o acopera, dar mi-e frica, am luat servetele si am lipit de rana si am facut un fel de bandaj, ce sa fac?' o sa am semn? mor, regret enorm ca am facut asta, nu voiam semne eu le faceam mici, ajutati-ma, mama mea stia ca ma tai dar i-am promis ca n-o mai fac, nu vreau sa ii spun ca am inceput din nou, ajutati-ma ce sa fac sa imi fie bine la rana? acum plang

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
28 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-i cu betadina sa se vindece si nu acoperii zona, asta daca vrei sa prinda coaja.

| SuntFataInPlm explică (pentru anonim_4396):

N-am la ora asta crying((( Pai daca nu acopar imi curge sange, si trebuie sa acopar ca sa opresc sangerarea

| anonim_4396 a răspuns (pentru SuntFataInPlm):

Spirt?
Tine apasat pana se opreste.

| SuntFataInPlm explică (pentru anonim_4396):

Pai faza e ca... mama mea e in camera unde e si spirtul sad... adica sunt incuiata in camera, ea doarme si eu m-am taiat. Off, sunt asa de proasta

| anonim_4396 a răspuns (pentru SuntFataInPlm):

Stai stai. Gata, nu dispera. Pune ceva, un bandaj si tine apasat. Astepti 5 min si vezi ce se intampla. Daca e de rau o strigi pe mama ta.

| SuntFataInPlm explică (pentru anonim_4396):

Pai am pus deja bandaj, deci, nu vreau sa-l mai scot, il tin toata saptamana... nu vreau semne crying eu mereu faceam putin, mai mult zgarietura, intra putin in piele, dar nu era cine stie ce, acum nu stiam ca e lama asa ascutita, mi se face sila cand ma uit. oh god.bine ca nici vara nu se vede, doar la plaja cand stau in chiloti... eu initial voiam sa o fac pe mana, cea mai mare greseala. Am nevoie de ajutor dar mi-e frica sa-l cer, l-am cerut o data, dar nu s-a intamplat cine stie ce, mama mea a plans si mi-a spus sa nu mai fac asta, doar 3 sapt am rezistat. Am avut si tentative de sinucid.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SuntFataInPlm):

Potoleste-te. Ai sa regreti mai tarziu.
Nu ai si tu planuri de viitor?
Incearca sa te lasi de lama si sa incerci sa te orientezi spre altceva.
Si eu aveam o perioada in care ma simteam deprimata.
Este adanca rana? Sa nu cumva sa trebuiasca sa te coasa.

| ș53fan a răspuns (pentru SuntFataInPlm):

De ce ești în această situație?

Răspuns utilizator avertizat
| DroGhys a răspuns:

De ce faci asa ceva?

| SuntFataInPlm explică (pentru DroGhys):

Acum vreau sa o fac din nou. M-am saturat sa sper. Am obosit.

| Doub a răspuns (pentru SuntFataInPlm):

Vrei sa o faci din nou? Atunci, scuza-ma, da' iti meriti soarta pe deplin.

| SuntFataInPlm explică (pentru Doub):

Vreau sa o fac din nou pentru ca sufar in fiecare zi. Sincer as face-o de 1000 de ori daca n-ar ramane semne, traiesc ca sa ocup locul pe pamant degeaba. Dar tot nu am suficient curaj sa ma sinucid, poate e cum zici tu ca, imi merit soarta, dar la dracu' eu nu am facut nimic nimanui si toti imi fac mie ceva, am incercat sa raman puternica, dar nu pot... am o viata de **** si existenta mea pe acest pamant e de 0 barat. Oricum nu stii ce-am patit si nu poti sa-mi zici ca imi merit soarta pe deplin.

| Doub a răspuns (pentru SuntFataInPlm):

Habar nu am ce ai patit, dar nici tu nu ai idee prin ce trec unii copii din ziua de azi: fara maini, fara picioare, boli incurabile, parinti bolnavi, morti, fara mancare, fara un loc unde sa doarma.

| SuntFataInPlm explică (pentru Doub):

Stiu, si le-as viata mea, bine de fapt nu viata mea, ca e de ****, dar as vrea ei sa aiba sansa sa traiasca bine, nu eu, eu nu merit, pana si tu ai zis-o, eu ma distrug mai mult decat sunt deja. "Ma urasc pentru fiecare respiratie stiind ca poate fi ultima pentru cineva"...

| Doub a răspuns (pentru SuntFataInPlm):

Nu am zis ca nu meriti. Daca tu continui sa te autodistrugi, e problema ta.

| SuntFataInPlm explică (pentru Doub):

Este o boala sa vrei sa te tai, ca sa scapii de tristetea sufleteasca, functioneaza doar pentru cateva ore, sau chiar cateva minute. straight face

| Doub a răspuns (pentru SuntFataInPlm):

Ai ambitie si treci peste.

| DrLolo a răspuns:

Consulta un psiholog

| 1234fwefsefsfesf a răspuns:

Bravo tata esti destept :
1.o sa ramana o dunga in jurul rani
2. ceva alb era sigur os
3.mata oricum o sa te dea la orfelinat
4.de ce dracu te tai cu lama?

| SuntFataInPlm explică (pentru 1234fwefsefsfesf):

Ce esti asa rau\rea? Nu o sa ma dea la orfelinat. Frate, ce e cu voi, uni sufera si voi sunteti rai. Oricum nu se vede, doar la plaja, si e doar una, si nu e asa lunga. Ma tai ca sa nu mai simt durerea sufleteasca, oricum traiesc degeaba, asa ca cui i-ar pasa? M-am saturat sa nu fiu fericita nici-o secunda din viata mea "frumoasa". Am obosit sa mai sper ca ziua de mine e mai buna. Nu e os, nu e chiar asa adanca atunci m-am speriat rau, dar acum cand o revad e ok. Si e carne. N-are cum os. Nu ajungi la os cu lama de la big, e prea subtire si nu e mare. Asa ca te rog, nu zi ca o sa ma dea la orfelinat ca orice mama ce isi iubeste fica si fica-sa face d-astea o duce la psiholog, keep calm n-am auzit in viata mea sa fie asta un motiv de ati da propiul copil la orfelinat, si daca zic asa ca ar face asta ma sinucideam happy Chiar nu mai avea deloc rost sa traiesc...

| Elenayo a răspuns:

Pai... cred ca o sa-ti ramana semn. Incearca sa iei o crema de la farmacie, poate iti va mai trece. Mai bine ii spui mamei tale deoarece s-ar putea infecta si s-ar ajunge la ceva mai rau. Spune-i mamei tale, ea va stii mai bine, va vedea rana si etc.
Dar daca chiar nu vrei sa-i spui, cumpara o crema, ceva, sa nu se infecteze sau sa nu-ti ramana semn sau mai rau...

| SuntFataInPlm explică (pentru Elenayo):

Nu ma pot duce la farmacie...