| Editzelu a întrebat:

Fiecare dintre noi (marea majoritate) avem plombe. Dupa o anumita perioada aceste plombe cad si ramane dintele fara smalt ceea ce-l face expus.Eu am avut o plomba la incisivul din fata si mi-a cazut ramanand gaura(in spatele dintelui) si ma doare foarte tare cand scrasnesc sau ating mai tare (de ex la stres, agitatie), nu ma doare la rece sau la cald deci scoaterea nervului nu-i o solutie, iar sa-l plombez din nou nu pot fiindca ar fi prea aproape de nerv si ar trebui sa-mi distruga tot dintele.
Atita timp cat sunt calm nu ma mai deranjeaza cu nimic, insa in momentul in care sunt un pic mai agitat si ating zona respectiva, pur si simplu ma streseaza si devine sacaitor si nu mai pot sa fac nimic (mi se pare totul un calvar, am impresia ca ma doare mereu cand ating, ma fortez sa nu mai ating deloc si ma simt din ce in ce mai rau).
As vrea sa invat sa trec peste si sa fac in asa fel incat sa nu ma mai deranjeze(de obicei daca-mi concentrez stresul pe altceva chiar nu mai am absolut nimic).Cum pot sa faca asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La noi stii cum e daca nu duci un cadou special esti cam dat la o parte. Prin neamuri cel mai bine ar trebui sa iti recomande un dentist bun sa iti faca cu plomba definitiva si coroana apoi o bucatica de portelan care vine in cap si gata dar stii ca lucreaza bine mai ales daca primeste recomandari.

| Craiu_Claudiu_1991 a răspuns:

Pai am avut si eu ceva de genul asta..Fi atent:daca vrei sa scapi de durere baga o vata cu propolis acolo, asa fel incat sa cuprinda gaura, si ai sa vezi ca nu o sa te mai sacaie sau sa te mai doara..Eu asa am facut si a mers.Mai schimba vata la fiecare 2 zile.Asta e sfatul meu, daca vrei sa il urmezi bine, daca nu, nu-i nimic.Succes.