| Didi908 a întrebat:

Iau anticonceptionale (prescrise de medic) Yasmin de 7 luni fara pauza. Le iau la aceeasi ora in fiecare zi (respectiv la ora 8 seara) mai putin 4-5 zile consecutive in care le-am luat la ora 9-10 seara in loc de ora 8. Efectul acestora de a ma proteja de o sarcina inca mai este "valabil", daca nu le-am mai luat la aceeasi ora?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Protectia nu este afectata de aceasta abatere. Insa poti face dereglari hormonale destul de serioase. Incearca sa nu ai abateri mai mari de 10 minute, iar daca apar, sa nu fie mai mult de o abatere in 7-8-9 luni, in nici un caz mai des.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Efectul contraceptiv se menţine, chiar dacă nu le-ai luat fix la aceeaşi oră happy
Totuşi, este indicat să NU fie o diferenţă mai mare de 15 minute deoarece pot apărea grave dereglări hormonale ( în timp ).

Toate cele bune!