| Pupsic a întrebat:

Ideea e ca ma ameteste si se mareste tensiunea arteriala ori de cate ori ma enervez sau sunt ingrijorata. Care poate fi cauza si cum pot rezolva problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Renunti la cafea, energizante, tigari, bagi o zi doua de odihna. Dupa te duci la doctor si discutati impreuna problemuta

| StefanKogut a răspuns:

Este perfect normal in anumite limite si pentru o perioada limitata, nu ai dat masuratorile exacte. Daca vrei sa vezi daca suferi de hipertensiune arteriala esentiala, masoara-ti tensiunea dupa cel putin cinci minute de repaus in pozitie culcat pe spate si cu cel putin 30 de minute dupa ce ai consumat cafea sau ai fumat, fara sa fi consumat alcool in ziua respectiva si fara sa fi mancat cu cel putin 60 de minute inainte de masuratoare. Daca la aceasta masuratoare, efectuata corect si cu un aparat corespunzator, valorile sunt mai mari decat: sistolica 140 si/sau diastolica 90, consulta un medic pentru alte investigatii, daca nu, atunci n-ai absolut nimic.

| Aretha a răspuns:

Nu e de joaca.Sunt oameni sensibili la ..presiunea ce o emana.Nu te mai enerva. Poate crapa o vena la cap ceva... :/ :/