| LoveYouR a întrebat:

Ieri in clasa, doi colegi se jucau cu o sticla prin clasa si unul dintre ei a lovit sticla si a venit in directia mea si m`a lovit.M`a lovit foarte tare, sub ochi, pe pomete cam asa.Nu mi s`a invinetit,dar este putin umflat si ma doare foarte tare.Ce remedii imi spuneti si mie? Adica am folosit comprese cu gheata ieri seara,dar, nu prea m`au ajutat la nimic.Ce pot sa fac, astfel incat sa-mi treaca umflatura si durerea pana miercurea viitoare pentru ca am niste filmari la o emisiune TV si nu vreau sa apar asa.Multumesc anticipat! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În primul rând, trebuia să mergi urgent la medic!

Apoi, chiar dacă ţi se pare că acele comprese reci nu te ajută, ar fi bine să le mai foloseşti.

De asemenea, să ai grijă că s-ar putea ca să se "tragă" o vineţeală la ochiul respectiv...

Totuşi, NU recomand comprese cu gheaţă, doar comprese reci!

Apoi, poţi să te ungi cu un unguent/cremă cumpărat/ă de la farmacie.