| AndradaPettecc a întrebat:

Bună TPU!
Ieri m-am taiat cu toporul la degetul mare de la mâna stânga și putin mai adânc.

După 3 ore de la accident am ajuns la spital dar se invinetise tot degetul și nu au putut sa ma coase.
Mi-a facut vaccinul ANTI-TETANUS si m-a bandajat.
Luni merg sa imi schimbe bandajul și imi este frica putin, dar am niste intrebari.

Stiu ca unghia îmi va cadea, dar la cat timp este normal sa cada? Este posibil sa cada luni?
Doare tare cand cade?

Daca este doar unghia invinetita ma poate coase?

Daca imi cade unghia ma poate coase?

Daca imi face anestezie locala, chiar nu simt nimic? Avand in vedere ca este unghia...

Cum se face anestezia locala?

Mersi mult!

Ps: împlinesc 12 ani, daca ajuta varsta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| alina2k18 a răspuns:

Nu cade asa repede unghia, sanse extrem de mici sa cada pana luni, nu cred ca o sa mai doara cand cade pentru ca daca s-a invinetit toata, practic a cam murit laughing
La anestezia locala nu simti nimic, cel mai probabil iti va face injectabila, o sa simti intepatura si dupa medicul lucreaza in voia lui, tu nu vei simti nimic.
Dupa ce trece anestezie probabil o sa ai ceva dureri ca nah daca ti-a umblat acolo e normal, probabil iti va da ceva pastilute sa le iei daca te doare rau.
Nu e nevoie sa iti spun sa stai cumintica si sa nu te mai bagi la topoare, cutite mari si alte obiecte taioase pentru ca iti poti reteza vreun nerv sau tendon de ramai vai de tine toata viata.