| Zemonek a întrebat:

Ieri tatal meu s-a ințepat intr-un cui relativ mic ruginit. Menționez ca nu i-a intrat foarte adanc in picior si nu i-a curs sange deloc. Locul nu e nici umflat, nici nu s-a inrosit. S-a dezinfectat ieri cu spirt si a folosit ceva crema pentru asa ceva. Nu reusesc sa il conving sa mearga totusi la vaccin in caz de orice, el sustine ca nu e nevoie. Am incercat in toate modurile posibile sa il conving, credeti ca se poate infecta totusi rana? Multimesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Trimite-l la medicul de familie.Acesta,in functie de cum se prezinta rana, va decide daca vaccinul este necesar.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa-l convingi ca macar sa mearga sa-l vada un medic si sa se decida acolo, daca este caz de vaccin antitetanos ori nu.

| Robi1444 a răspuns:

Pai daca se vede unde i-a intrat cui-ul, atunci trimite-l la vaccin ca risca turbare in cel mai rau caz sau infectare.