| 24082000 a întrebat:

Imi apar niste pete de sange pe chilot, inca nu mi-a venit menstruatia! De ce imi par?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca pana acum nu ai avut menstruatie s-ar putea ca acele pete de sange sa prevesteasca ca urmeaza sa-ti apara pentru prima data.Menstruatia este un proces care incepe la pubertate, se produce ciclic/periodic cam o data pe luna si care se va repeta de-a lungul vietii tale/a femeii pana la aparitia menopauzei (circa 48-55 ani). Acest lucru se produce de obicei in jurul varstei de 11-12 ani insa se poate produce mai devreme cu 1-2 ani sau mai tarziu pana in jurul varstei de 16 ani.Semnele premergatoare primei menstruatii in general se manifesta prin scurgeri de secretii vaginale, dureri abdominale sau tumefierea/umflarea sanilor (daca ti s-au format deja). Acele scurgeri zilnice care iti pateaza chiloteii sunt un semnal ca organele tale genitale au inceput procesul de maturizare si prevestesc aparitia primei menstruatii, insa nimeni nu iti va putea prevede momentul aparatiei acesteia.Sa ai pregatit si sa ai la indemana tot timpul 1-2 absorbante (in geanta de scoala), mai ales acum dupa ce a inceput scoala. Multa sanatate.

4 răspunsuri:
| cristi10grei a răspuns:

1 dereglari mestruale, sau 2 nu te mai juca asa mult cu ea si brutal fi si tu mai sexy nu brutalitate happy

| SimSimina1995Sisi222SweetSweet a răspuns:

Poftim? Păi, în caz că nu ai o infecție, cu siguranță îți va veni menstruația. Atunci când îți vine ai dureri abdominale, încep să te doară și sânii pentru că îți vor crește și începi să te gândești tot mai mult la asta. Probabil îți va veni, dar nu trebuie să te temi, nu e un proces care doare. Trebuie doar să fii atentă, să ai absorbante la tine și să nu vobrești cu multă lume despre asta, dacă vrei să spui cuiva să fie cineva de încredere, nu spune colegilor pentru că probabil mulți dintre ei vor râde sau își vor bate joc, oricum nu trebuie să știe, poți spune dirigintei dacă nu ai să-i spui altcuiva dar eu te sfătuiesc să spui cuiva apropiat.

| MissDeann a răspuns:

Ti s-a spart un cos de pe fofo.

| AndreeaUrsu101 a răspuns:

Îți zic sigur ca îți va veni! Asa am pățit și eu