| simo102 a întrebat:

Îmi doresc din tot sufletul să mă reapuc de sport, dar pentru aceasta trebuie sa ma las de fumat.Am incercat Dar simt ca ma sufoc după o zi fără tigari.Cum as putea sa ma las? Fara pastile spray, etc deoarece acelea sunt pentru cei care au peste 18 ani si eu sunt încă minora.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Incepe sa faci sport --- tigarile se vor lasa ele de tine, daca tu nu te poti lasa de ele! La o zi dupa ultima tigare incepe sa se elimine mucusul si reziduurile aparute in urma fumatului.Senzatia de sufocare apare, probabil, din cauza ca arborele bronsic este plin de mucus. Dupa minim 3 luni de la renuntarea la fumat, sanatatea incepe sa revina la normal. Abia de acum incolo tusea, respiratia greoaie si problemele pulmonare incep sa se diminueze, datorita faptului ca plamanii se insanatosesc.

| GreenVoid a răspuns:

Eu fac sport si fumez deci care i problema? Vrei sa te lasi, pui punct, daca s au lasat altii care fumeaza de 20 de ani poti si tu care n ai nici 18 incawinking

| simo102 explică (pentru GreenVoid):

Eram sportivă înainte, simteam atunci când fumam ca ma distrug în interior fumând atunci când m.am despicat dupa un an de zile....de aceea m.am lăsat de sport si îmi pare foarte rău de alegerea făcută acum

| MadagasHardwell a răspuns:

Apuca te intai de sport, eu personal dupa 20 de minute de alergat sau dupa 1 ora de sala daca fumez o tigara mi se face rau. Ma simt super bine dupa sport.

| ioanaraia a răspuns:

Gasesti la farmacie niste plasturi

| simo102 explică (pentru ioanaraia):

Pentru ce plasturi? laughing)