| aleksuta a întrebat:

Imi este rusine de ceea ce am patit insa nu am incotro si trebuie sa caut o rezolvare.De curand, mai exact acum 2 zile ma manca capul foarte tare/I-am spus unei cunostinte sa ma caute si marea supriza:mi-a gasit paduchi.Norocul mi-a fost ca erau doar 2 maturi.In acea zi m-am spalat cu un sampon, parasidoze, daca nu ma insel.Respectiva cunostinta luase samponul in eventualitatea intamplarii unui astfel de icident nedorit. Dupa spalare au cazut 2 morti, apoi eram curata dar mai aveam ceva oua.Am indepartat in acest timp, cu pieptanul, ouale/Problema este ca inca mai am oua si sunt unele care pocnesc.Pe prospect scrie ca samponul mai poate fi folosit dupa 7 zile. Oare dauneaza atat de tare daca l-as mai folosi? Sau ce remedii sa folosesc.Va rog frumos ajutati-ma! I se poate intampla oricui si consider ca toate fetele sunt de acord cu ideea ca podoaba capilara este un lucru enorm de important in special. pentru noi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iBelieve a răspuns:

In cazul unei infestatii cu paduchi de cap este indicata folosirea unui sampon special sau a unei lotiuni, urmand exact instructiunile de utilizare. Cere sfatul unui farmacist asupra tipului de tratament ales.

Deoarece nici un tratament nu este eficient 100% este recomandata repetarea operatiunii dupa 7 zile. Poti efectua verificarea, folosind aceeasi metoda cu pieptenele umed la o saptamana dupa cea de-a doua aplicarea a tratamentului.
Am auzit ca se foloseste si gazul dar la adulti.
Poti incerca sa te speli cu motorina sau dai cu lesie sau chiar cu otet amestecat cu putina apa sau asa cum este el.

Sper ca ti-am fost de ajutor. Funda? big grin

4 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Foloseste Pedex, balsam antiparazitar. Este eficient dintr-o singura aplicare, pentru ca omoara si paduchii adulti, si ouale atasate de firul de par.
Se gaseste la orice farmacie, uite aici si o farmacie online: http://www.sanafarm.ro/pedex-balsam-antiparazitar-p-6121.html

| SilviaStefan a răspuns:

Sora mea a venit de la scoala cu paduchi si mi-a dat si mie…ufff.

Eu si sora mea avem un un par tare frumos si lung si am cautat sa folosim un produs anti-paduchi si lindini natural, care sa nu ne arda parul sau sa ne provoace arsuri scalpului

Am gasit un gel natural impotriva paduchilor cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Chiar de la prima utilizare efectele s-au vazut. Eu si sora mea am fost tare multumite de gelul natural anti-paduchi, ne-au scapat complet de paduchi si ouale lor.

Pe langa faptul ca gelul ne-a scapat complet de paduchi si lindini…mi-a placut foarte mult ca a venit cu un pieptan special de paduchii din otel inoxidabil care ne-a ajutat.
Pup

| psihopatik a răspuns:

Mama ma dadea preventiv cand mergeam pe la bunici la tara cu gaz

| dianadienutza142 a răspuns:

Ai putea sa incerci samponul de paduchi paranix si spreiul paranix si ciaptenele paranix si ar trebui sa ati treaca.