| Miriamj a întrebat:

Bună TPU!
Îmi poate recomanda cineva niste somnifere eficiente cu efect rapid? Mulțumesc frumos pentru eventualele răspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Imovane, Zolpidem, Gerodorm etc
Dar toate acestea se iau numai cu prescriptie speciala (cu reteta) de la medicul psihiatru, pentru ca acesta iti va da o schema cum sa le iei, cat sa le iei etc unele provoaca dependenta altele nu.
Nu iti va da nimeni fara reteta asa ceva, pe de alta parte este nevoie sa gasesti si sa identifici caua pentru care nu dormi, ca altfel daca nu gasesti cauza insomniei tale, degeaba iei pastile, cat le iei posibil sa dormi, cand nu le mai iei nu vei mai putea dormi...
Uneori insomnia este o afectiune in sine, alteori poate ascunde o alta afectiune cum este depresia, alteori este intarita de un viciu cum ar fi bautut de cafea multa sau nes. Trebuie sa descoperi, sa experimentezi si sa aplici, iar singurul in masura sa-i dea de capat este medicul psihiatru.
A sa nu uitam ca si stresul poate fi cauza de insomnie, alaturi de anxietate etc

| Violleta2022 a răspuns:

Asemenea somnifere sunt recomandate numai de medic, pe baza de reteta.
Ce se gaseste in comert din plante, sau in farmacii (chimicale), sunt foarte slabe.
Mergi la medic si dupa consult, ti se va prescrie medicatia necesara.

| gabicoo a răspuns:

Stilnox

| Donsavas a răspuns:

Stilnox,gerodorm etc sunt preparate sintetice si se iau doar cu prescripție de la medicul psihiatru!

| alina2k18 a răspuns:

Ti le recomanda medicul psihiatru pe cele mai slabe si fara multe efecte adverse, nu lua de capul tau aiurea, oricum fara reteta nu iti da nici o farmaciewinking

| WhiteLife a răspuns:

Nu se elibereaza din farmacie sedative fara prescriptive medicala. Pentru variantele pe baza de plante, intreaba la farmacie despre alternative.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Și cele naturiste, pe bază de melatonină, sunt destul de eficiente, în funcție și de cauzele insomniei.

| Julia1188 a răspuns:

Iti recomand fiolele Sommeil Laboratoires Dietaroma, sunt 100% naturale si nu provoaca dependenta!