| Alia1 a întrebat:

In ultimele luni am pus cateva kilograme pe mine si nu cred ca e bine la varsta mea (am 12 ani si 50 si ceva de kilograme) Ati putea sa imi recomandati o dieta usoare sau vreun mod in care ati reusit voi sa scapati de kilograme. As vrea cat mai rapid raspunsurile. Daca se poate as vrea intr-o luna sa slabesc macar 10 kg. Dau fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MateescuParker a răspuns:

Buna,

Ia in fiecare zi un mic dejun bogat, un pranz satisfacator si o cina frugala. Vei avea timp ca, pe parcursul zilei, sa arzi caloriile acumulate la micul dejun, de aceea este recomandat sa mananci din ce in ce mai putin, pe masura ce trece ziua. Seara, limiteaza-te la o mana de nuci, un iaurt, o branzica de casa sau legume cu humus.

Nu combina carbohidratii cu proteinele. Daca obisnuiesti sa mananci cartofi cu carne, nu ai cum sa slabesti! Combinatia de carbohidrati rapizi cu proteine iti incetineste digestia si metabolismul, avand un efect negativ asupra scopului tau – acela de a slabi. Daca vrei sa slabesti repede si sanatos, renunta la aceasta combinatie si mananca proteinele separat de carbohidrati, la o distanta de 3 ore intre mese.

Potoleste-ti foamea cu gustari "inteligente". Cand esti la dieta si simti ca iti este foame, un mar sau o felie de grepfrut nu iti va potoli apetitul. Ba din contra, este posibil sa te faca sa te simti cu adevarat deprivat de alimentele tale preferate si, mai tarziu, sa atentezi la raftul cu dulciuri. In schimb, o mana de nuci iti tine nivelul de insulina in limite normale si iti calmeaza apetitul.

Hidrateaza-te suficient in fiecare zi. Bea zilnic ceaiuri din plante, sucuri de legume si, cel mai important, 6-8 pahare mari de apa plata. Daca nu poti sa bei apa simpla, aromeaz-o cu suc de lamaie, putin ghimbir razuit sau pulpa de capsune!

Stai departe de tentatii. Cat timp esti la dieta, nu tine in casa dulciuri, alimente grase sau snack-uri ce dauneaza siluetei tale. De asemenea, evita sa te uiti la reclame la mancare – un studiu de la Universitatea din California arata ca reclamele la mancare stimuleaza centrul de control al apetitului din creier si iti dau senzatia de foame.

Funda?

| Alia1 explică (pentru MateescuParker):

Mersi mult voi urma cura de slabire. Si sper sa aiba efect. Oricum mersi.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat EXACT ce înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| StefanKogut a răspuns:

Fa sport, n-ai nevoie de diete, esti in crestere deci trebuie sa maninci bine sa cresti frumos. Ingrasatul e de la stat cu fundul pe scaun nu de la mancat aiurea. Desigur ca nu poti manca numai chipsuri si bea sucuri si sa fii sanatos(asa), dar sa stii ca daca faci sport (miscare), poti sa maninci si dintr-astea fara sa exagerezi. Ideea e simpla cat bagi in tine tot atata trebuie sa si scoti, ai mancat o pizza, alearga 10 km, ai mancat o salata, fa o plimbare de 30 minute.