| Cr7adi a întrebat:

Buna TPU.La analize mi-au iesit cativa hormoni,produsi de suprarenale, nu tocamai in regula.Nu am boala Adisson, dar suprarenalele sunt epuizate. Ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Scaderea productiei hormonale a suprarenalelor este foarte rara si de obicei iatrogena (este determinata de administrarea incorecta a cortizolului sau derivatilor acestuia). Este uneori lent reversibila (4-5 ani), alteori este definitiva si necesita administrarea de hormoni din exterior. Trebuie sa cauti in trecutul tau daca ti s-au administrat hormoni sterolici. daca da, consulta un endocrinolog. Nu prea ai ce sa faci altceva decat sa iei hormoni din exterior daca deficitul este sever si sa speri ca se va remedia in timp. Din pacate, suprarenalele sunt foarte sensibile si greu isi mai revin dupa ce au fost afectate de un tratament prost administrat

| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa te adresezi unui medic endocrinolog. http://www.i-medic.ro/boli/boala-addison