| Mirris a întrebat:

Buna tpu.La ce grad de handicap se poate incadra copilasul meu avand varsta de o lunasi fiind invalid( nu poate misca piciorusele si fiind si incontinenet)plus ca mai are o operatie pe coloana si una de hidrocefalie unde i s-a pus un drenaj interior si daca poate beneficia de pensie de handicap(nu-mi place cum suna)si eu cea de insotitor.Am auzit ca exista si carte de munca pentru asa cv.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul ti-l poate da doar comisia de incadrare in grad de handicap. Solicita medicului care il trateaza sa iti dea o trimitere la aceasta comisie.
In functie de gradul de handicap va primi o indemnizatie iar tu vei putea incheia un contract de munca, in calitate de insotitor, cu primaria localitatii (carnete de munca nu se mai fac din 1.01. 2011).

1 răspuns:
| AndreiRobert22 a răspuns:

Da, cu siguranta se incadreaza la gradul 1 de handicap, pensie cu insotitor, mergeti la comisie si vi se va da in raspuns clar. Dar in principiu da, sunteti eligibila pentru o pensie cu insotitor.