| Bbbbbbbbbgfddd a întrebat:

Buna TPU limba îmi este alba, nu stiu de ce la de câteva zile e asa, nu ma doare nimic nici febra nu am facut doar limba e albă, maine merg la medic dar vreau sa stiu daca e grav si ce pot sa am,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este candidoza bucala.
Recomand cu mare putere de rezolvare: kefirul de la magazinele de lactate (este ca un fel de iaurt mai subtire) dar contine miloane de probiotice sanatoase (bacterii bune) care iti repara stomacul si intestinele. Pentru ca, candida se dezvolta in stomac si cand se dezvolta prea mult se intinde pe intestine pana iese afara si asa apare si in gurita.
Deci, bea KEFIR cate 200ml de 3 ori pe zi: dimineata pe stomacul gol, inainte de masa de pranz si seara, inainte de culcare.
Se evita zaharul si produsele cu zahar, pentru ca, candida se inmulteste teribil cu zahar.
Tratamentul este de lunga durata: 3-6 luni, dar este important pentru prima luna sa eviti zaharul si sa bei de 3 ori pe zi kefir.

| Robert160 a răspuns:

Poate fi candidoza bucala. Cauta pe google

| AnonimaInspirata a răspuns:

Nu sunt sigură, dar poate fi si ciuperca. Si eu am. Dar depinde cat de alba