| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU, ma doare foarte rau gâtul când înghit și nu pot nici sa vorbesc, parca am spini. Ma puteți ajuta cu ceva pastile va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vincero a răspuns:

Nurofen Forte este bun pentru ca dezumfla gatul si atenueaza durerea la inghitire, si incearca sa bei apa mai des, provoaca salivatie si mai omoara din microbi, o spun din proprie experienta, apa sa fie putin calduta, si Tantrum spray mai poti incercahappy

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intai un test de covid, dupa aceea se vede la exudat ce ai si primesti tratament adecvat.
sanatate multa!

| ReddY25 a răspuns:

Ar fi așa:Faringosept,Tantum verde,Faringocalm, Hexoral, Hexoraletten, Septolete, Strepsils. Cam astea sunt

| PedoBarbie a răspuns:

Ești Iisus? Că probabil daasta.

| nukeyly a răspuns:

Pentru gat insistent pe front ti se ia proba din gat rezultatul zice ce tip de bacterie virus este si la ce tip de antibiotice specifice da ortul popiii, in astfel de cazuri insistente
[cele clasice trec in 7 zile] poti incerca orice tatum roz, miere de cocostarc, ca nu trece nici in 30 zile ma rog poti testa pe tine, cand te saturi, mergi la recoltare proba.
E cel mai scurt drum calitate / pret.

| Mavni a răspuns:

Daca "ai spini" in gat, ai o infectie urata de tot.
Mergi acum la medicul tau de familie pentru tratament.
Ce ti s-a insirat mai sus, calmeaza pe moment dar nu trateaza.