| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Elena si am 14 ani. Am aprox 1.60m si 55-56 kg si imi doresc mult de tot sa slabesc. Sa va zic cum decurge o zi de-a mea (de luni-cand mi-am propus sa slabesc). Dimineata mananc la ora 7: 1. iaurt sau lapte batut cu cereale (de acelea foarte sanatoase, naturale) amestecate cu seminte de in, canepa, susan. 2.paine neagra cu seminte facuta acasa (foarte sanatoasa) cu branza de vaci si gem facut de mama (uneori si cu lapte) 3.paine neagra, rosii, ardei, branza (nu de aceea din cutie de cumparat) 4.paine neagra cu zacusca facuta de mama. La scoala mananc un sandvis cu branza si rosii doar cand am pana la 15 sau 16 si rareori mai mananc de la colege cativa pufuleti. La amiaza mananc ce mi se pune pe masa de catre parinti-mancaruri sanatoase, in cantitati normale (la noi in familie in general se mananca mai sanatos). Seara nu mananc nimic (asa m-am invatat). Pe parcursul zilei beau intre 1, 5 si 2l de apa. Merg pe jos de la scoala pana acasa (30min dus-intors). De ieri am inceput sa fac 15-20min spor acasa. Am de gand sa urmez acest program cat mai mult posibil (poate chiar sa il transform intr-un stil de viata deoarece am vointa). Intrebarea mea este daca fac tot ce am scris mai sus cate kg pot slabi in 2 luni? O sa se vada diferente? Sunt binevenite si cateva sfaturi. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Iubita, depinde de organismul tău câte kg vei da jos în 2 luni, dar eu pot să-ți spun doar atât: Ai ales foarte bine! happy Ești pe drumul cel bun și noul stil de viață te va ajuta nu numai să pierzi kg de care dorești să scapi, ci și să fii mai sănătoasă, să ai un sistem imunitar mai bun, să ai mai multă energie.
La școală ia-ți și fructe (măr, banană, pere, portocale, ce îți place ție) pentru că te ajută la tranzit și îți dau vitamine. Sunt esențiale în alimentație.
În rest, te felicit pentru voință și pentru calea pe care ai ales-o pentru a arăta și a te simți bine! Mult succes și să ne mai scrii, să ne dai vești bune!

| anonim_4396 explică (pentru Lola05):

Multumesc pentru sfaturi si cuvintele frumoase!

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ, chiar IDEALĂ - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cat pot slabi in 2 luni avand in vedere ca respect ce am scris mai sus?

| Helix a răspuns:

Deci uite : sport fara dieta nu are nici un rost si la fel este si invers. Iti dau un sfat : fa un sport care iti place si esti buna la el si desigur ca ai sa vezi rezultate.
P.S : fa abdomene sau exercitii care "misca" zona unde esti mai plinuta. Spor la munca! laughing big grin

| andreuzza a răspuns:

Pai la inaltimea ta atat ar trebui sa ai, crede-ma. La femeeie sa zicem tu ai un metru 60 si trebuie sa ai cu 5 kg.mai putin decat inaltimea. Deci esti ok.