| educhoo123 a întrebat:

Maine dimineata merg sa imi fac vizitele medicale pentru angajare, probe de sange, EKG, tensiune arteriala etc. Vreau sa aflu daca inainte de a porni de acasa am voie sa mananc, sa beau ceai / cafea sau sa fumez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| DaftPunk a răspuns:

Categoric nu!
Cafeaua, tutunul ridica tensiunea.
Mancarea, bauturile influenteaza glicemia.
Succes la interviu.

| DNSK a răspuns:

Nu ai voie sa faci nimic din toate astea. E necesar sa fii nemancat, nebaut si nefumat pentru probele de sange. Celelalte nu impun astfel de conditii. Mergi cat de dimineata se poate ca sa scapi repede si sa iti poti urma tabieturile

| meduzza a răspuns:

Nu ai voie sa mananci sau sa fumezi, dar este ok sa bei apa sau ceai neindulcit atata timp cat nu iti faci analize si pentru secretiile din gat tongue

| ROB3RT89 a răspuns:

Teoretic nu, cafeaua si tigarile iti ridica tesiunea. Ceaiul iti ridica glicemia si cu mancatul, nu stiu ce sa zic, poate sa-ti iasa anumite chesti in sange! Eu am repetat probele dupa 1 an de la angajare, am baut o cafea si am fumat o tigara cu 10 minute inainte sa intru in cabinet si nu am avut nimic.De mancat, n-am mancat.Acum e decizia ta, daca vrei sa-ti iasa bine, aptinete macar de la cafea...

| mixxjim a răspuns:

Poti bea putina apa sau ceai neindulcit. Oricum, nu-ti face griji, angajarea nu depinde de rezultatele analizelor, astea se fac sa se stie cu ce probleme mergi eventual, pentru bolile profesionale si eventual sa se stie daca e cazul sa se aiba grija de ceva anume cu tine. E posibil sa ti se ceara si o proba de urina pe loc, chiar daca nu ti-au spus si de asta (pentru droguri), sa ai grija sa nu mergi la baie chiar inainte de a intra la analize ca-i aiurea sa stai pe urma sa astepti sa se adune ceva pentru analize laughing

| educhoo123 explică (pentru mixxjim):

Va multumesc frumos tuturor, sincer as vrea sa va dau funda la toti 3 da nu pot happy O seara placuta va doresc in continuare! big grin