| anonim_4396 a întrebat:

Mananc extrem de multe dulciuri pe zi..cam de 3-4 ani mananc zilnic dulciuri si vreau sa ma abtin sa nu mai mananc dar chiar nu pot! De la un timp dupa ce mananc ceva dulce ma doare capul tare, am o durere de burta ciudata si am junghiuri la inima sad. Oare ce poate fi? Glicemia am facut-o acum un an si am avut 110.Am 51 de kg; 1, 77; si 14 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Da, halogen001 are dreptate in multe privinte. Cand e vorba de alimentatie, totul pleaca de la vointa: sa te abtii de la dulciuri, sa mananci anumite alimente, sa renunti la sare, sa mananci natural. Totul pleaca de la psihic si nu ai cum sa reusesti fara vointa. Poate exista cineva in jurul tau care depune acelasi efort si v-ati putea sustine reciproc cauza. E mare lucru cand ai un exemplu aproape, care sa te ambitioneze sa faci si tu la fel. Eu sunt intr-o sedinta de slabire, si in 3 luni am dat 10 kg jos, renuntand, printre altele, si la dulciuri. Inceputul e greu. Apoi tentatia nu mai exista. E periculos sa mananci dulce procesat zilnic si ar fi indicat sa treci pe fructe si legume. Trebuie doar sa vrei! Nu exista nu se poate! Cand spui "nu pot!", de fapt ne transmiti ca "nu vreau!". Cu siguranta vei pierde si kilograme daca renunti la dulciuri. Operatiunea trebuie sa se faca treptat, nu brusc, pentru ca astfel nu obtii rezultate pozitive. Incet, incet, nevoie de dulce se va diminua. Nu te bate nimeni cu nuiaua daca mai depasesti doza, dar pune pe primul plan sanatatea ta si redu, treptat, cantitatea de dulciuri consumata. Ca sa fie bine pentru tine! happy

| William a răspuns:

Ai grija ca o sa faci diabet daca o tii asa.

| halogen001 a răspuns:

Glicemia 110 nu e foarte mare dar nici mica nu e - depinde cand o masori. Dupa ce mananci ceva, in special dulciuri, glicemia creste si dupa aceea trebuie sa scada la valori normale.

Nu ar fi rau sa te poti abtine de la dulciuri. Eu am reusit 2 ani sa o fac, iar acum mananc dulciuri dar mai rar si e posibil sa ma las de din nou de tot de dulciuri. In perioada cand am renuntat la dulciuri am slabit in jur de 10 Kg happy
Poti renunta la dulciuri numai daca ai vointa. Nu vei avea probleme daca renunti la dulciuri, e chiar foarte bine: vei incepe sa mai slabesti, vei arata mai bine, te vei simti mai bine. Poti inlocui dulciurile cu fructe. De exemplu in loc de ceva dulce mananci un mar. Daca vrei poti. Dupa ce rezisti o perioada fara sa mananci dulciuri, vei vedea ca nici nu vei mai dori asa de tare sa le mananci. Va fi ca si cand ai uitat de ele happy Numai la inceput pare mai greu si numai prin vointa si hotarare o poti face. La inceput daca ai vointa si te abtii, uiti de dulciuri in cateva saptamani. Daca renunti de tot la dulciuri e mai usor, uiti de ele si dupa aceea poti sa te abtii usor in continuare.
Cand vezi dulciuri, trebuie sa iti aduci aminte ca sunt bune numai in cele cateva minute cat timp le mananci si ca dupa aceea iti fac rau si sa nu le mai mananci.
Trebuie sa stii ca nu e corect sa mananci dulciurile numai ca sa te simti bine 5 minute si dupa acea rau.