| Roby14 a întrebat:

mi-a spus doctorita ca sunt sub greutate cu vreo 4 kilograme, asa ca vreau sa ma ingras macar cu 3. Ce sa manac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In primul si-n primul rand, ai grija sa incepi ziua cu-n mic dejun hranitor si mai ales in fiecare dimineata.Cateva idei:
-paine integrala, graham sau paine alba prajita, cu putina margarina vegetala;
-cereale cu lapte proaspat sau suc de portocale;
-fructe si iaurt degresat.
De asemenea, trebuie sa mananci o gama foarte variata de alimente, pentru a te asigura ca organismul tau primeste tot ce ii trebuie.Incearca sa mananci alimente care contin multe proteine(peste, carne, oua, lapte, branza, fasole, mazare, conopida, brocolli);
Apoi ai nevoie de carbohidrati(paine, paste si cereale) si o multime de fructe si legume proaspete.
Nu in ultimul rand, nu uita de SPORT. Daca vrei sa ai mai multa energie, pe langa faptul ca energia pe care o iei din alimentatia zilnica, trebuie sa fii si activa!
Te pup!

| LivingLouder a răspuns:

Chipsuri cola de toate. incearca sa mananci la Mc

| dodicuta a răspuns:

Mananci multe fructe si legume deoarece ele te vor ajuta sa asimilezi substantele folositoare organismului(adica te ajuta sa iei vitaminele, proteinele din mancare).Fa mult sport deoarece o sa iti maresti masa musculara.

Răspuns utilizator avertizat
| ioanaAn a răspuns:

Nu trebuie sa-ti faci o obsesie din asta si sa incerci sa mananci cat mai mult sanatos. Sa nu uiti de sport! Nu fastfood ca dai in alte probleme.

| lorena3771 a răspuns:

Mananca fiecare masa cu vreo 2-3 felii de paine. Daca nu du-te la MC sau Crispy si o sa te ingrasi garantat! Succes happy.

| Antonio_Gurzu_2000 a răspuns:

Multa paine si mancare de la fastfoodwinking