| Alexandraaaaaaaaxdd123 a întrebat:

Mi-a venit ciclu si e foarte abundent..Acum in aprilie am facut un an de cand am ciclu si nu e inca regulat.
Intrebarea este : Ceaiul de cretisoara e bun pentru a nu mai avea un ciclu asa abundent?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În cazul tău, menstruaţia este mai abundentă deoarece NU s-a reglat încă.

Remediile naturiste - ceai şi/sau tincturi de creţişoară, coada şoricelului, mlădiţe de zmeur, etc. - NU prea au efecte în primii 1-2 ani de CM sad
Deci, NU cred că te vor ajuta!

După 15 anişori, dacă situaţia persistă, poţi face un control ginecologic ( pentru această "problemă" ) şi, dacă NU se identifică nici o afecţiune, atunci poţi apela la diverse ceaiuri/tincturi.

Toate cele bune.

| mixxjim a răspuns:

Mergi si vorbeste cu un medic, fa-ti niste analize, nu te-apuca sa bei nimic aiurea fara sa stii care-i cauza. Poate fi o dereglare hormonala, cel mai sigur, nu trebuie sa-ti faca control ginecologic, doar niste banale de sange si apoi iti prescrie un tratament corespunzator. Nu te juca cu sanatatea, lasa babismele cu ceai de nu stiu ce, poate acoperi problema pe moment, fara sa o rezolve si sa ai probleme mai mari mai tarziu. Ai grija de tine, sanatate!

| TOOL a răspuns:

Ar fii mai bine sa consulti un medic inainte sa faci prostia de a bea ceai de cretisoara.

| 24Rares24 a răspuns:

Olariu asta se vede dupa fata lui ca nu prea stie ce vb si sa taca din gura ca sa nu aiba probleme