| GaBByzZuuuuuu a întrebat:

Buna TPU neconsumarea de alcool, nefumatul si ținerea unui regim alimentar corespunzator ( fara ciocolată, carne grasa si lactate ) pe langa tratamentul de la dermatolog grabeste vindecarea acneei sau au efecte pozitive? DAU FUNDA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, grabesc vindecarea si reduc durata, frecventa si severitatea eruptiilor

| katy a răspuns:

Asa ar trebui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajuta mai ales daca observi ca daca mananci prajeli sau bei lapte te alegi cu alte cosuri. Dar iti trebuie si creme cu antibiotic. Urmezi un tratament acum?

| GaBByzZuuuuuu explică (pentru anonim_4396):

Da tin un tratament de aproximativ 3 luni si ceva cu DUAC GEL si tetraciclina(pastile) recomandat de un dermatolog foarte bun din Brasov si pe langa mai tin si un regim alimentar nu mai mananc dulciuri in special ciocolata, sucuri, carne grasa si nu mai beau lapte si vara trecuta am facut tot posibilul sa ma feresc de soare. Dar rezultatele au dat roade cosurile au trecut dar au ramas petele mai apare cate un cos rare ori dar in rest este OK, parerea mea dar din cate vad vindecarea se face destul de lent avand in vedere ca am si 17 ani varsta la care majoritatea adolescentilor ca mine au probleme cu cosurile este OK, fata de cum aratam inainte sa incep tratamentul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GaBByzZuuuuuu):

Exista viata si fara ciocolata, cartofi prajiti si pizza?:)) Petele post acnee oricum trec foarte greu. Daca te intereseaza subiectul poti sa citesti www.pasagera.ro, sunt o gramada de articole foarte utile la categoria acnee. Mie imi place exfoliantul lotiune bha 2% pentru prevenirea si tratarea cosurilor si punctelor negre, teoretic ajuta sa nu se mai formeze un mediu pentru formarea cosurilor, practic chiar asta face. :)) Eu il ador.

| Daniel2836 a răspuns:

Da! Acneea va dispărea foarte rapid!

| Ωmega a răspuns:

Ce ai descris tu acolo in linii mari, tine de un corp sanatos. Daca in interior e sanatate, asta se va vedea si in exterior.