| SupradozăăDeCrazy a întrebat:

Nu sunt consumatoare înrăită de cafea ori alimente ce conțin cofeină, însă ori de câte ori doar gust cafea ori mănânc o bomboană de cafea, mi se face rău și greață.În general, în timpu școlii, din cauza stresului si a oboselii, consum cafea cu lapte, iar după cam o oră începe să îmi fie greață. Care poate fi motivul? Mersi! Fundă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Poate ar fi bine sa incerci si cu ceai negru. Si ala are un fel de cofeina, dar e mai slaba.

Poate fi datorita tensiunii?

| SupradozăăDeCrazy explică (pentru cristimihailov):

Am tensine mică, nu cred că e din cauza asta.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Atunci din pacate sfatul meu ar fi sa mergi la doctor. Poate ai o stare alergica.

De asemenea ai putea sa citesti urmatoarele articole:

http://www.ganoterapia.ro/efectele-cofeinei.html

http://forum.romedic.ro/prod/Alergie_la_cofeina_sau_nu? _034770.html

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Hipercalcemie si/sau lipsa de magneziu. Daca o bei fara lapte pare ok? Calciul e esential in sinteza acidului gastric din stomac, iar stomacul absoarbe repede cam tot ce e lichid si intra in el chiar si fara digestie. Ar trebui sa iei inhibitoare de pompa de protoni, adica anti-acizi pe termen lung, dar asta dupa ce afli concret care e problema. Mai sanatos ar fi sa te lasi de cafea!winking

| ManiaculTau a răspuns:

Corpul tau elimina ceea ce nu îi plăcea

| daniel2588 a răspuns:

Ficatul tau este afectat, si nu poate procesa cafeaua de aceea ti se face greata, corpul tau incearca sa elimine ceea ce considerea (rau)