| PinkySilvia a întrebat:

pentru a merge la solar, trebuie sa ai o anumita varsta?puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| FlorinDiablo a răspuns:

Nu,solarul e la fel ca la plaja dar numai ca solaru iti face raze uv artificial ceea ce e mai periculos pentru organele de reproducere, soarele e o stea si ofera radiatii de la o distanta mult mai mare.

| Pearl01 a răspuns:

Buna! In primul rand trebuie sa stii ca solarul este nociv. Folosirea indelungata si excesiva a solarului poate duce la imbatranirea pielii, cancer de piele, poti lua diferite boli etc. Din cate stiam eu nu se necesita o anumita varsta, insa nici exagerarile cum ar fi: sa mearga la solar fetele de 8-10 ani...mi se pare o tampenie. Sincera sa fiu am vazut ca majoritatea fetelor care sunt la liceu mai merg la solar, avand in jur de 16-17 ani, dar nu mai mici. In al doilea rand este foarte important sa cunosti riscurile, ce fel de piele ai(ca si culoare si textura), sa stii cat trebuie sa stai etc. Am citit undeva ca se va da o lege ca numai persoanele de peste 18 ani sa poata sa mearga la solar. Acum depinde de tine ce vrei sa faci, insa trebuie sa ai putina grija si sa nu exagerezi.

| AdinnaAdinna a răspuns:

Da! Varsta minima pentru solar este de 18 ani.
Atentie! solarul produce cancer la piele!
Succes!