| AndruCriistina a întrebat:

peste cateva zile trebuie sa imi vina menstruatia...si mai acum doua saptamani am facut sex cu prietenul meu. Nu ma plang ca si cum as fi insarcinata laughing dar aseara si azi m-a durut enorm de tare burta, inseamna ca trebuie sa imi vina menstruatia sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Aceste dureri pot reprezenta simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!

Pentru a atenua temporar aceste dureri premenstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| R0MW4LD a răspuns:

Durerile de burta sunt caracteristice perioadei premenstruale. Indiferent daca menstruatia va avea loc la timp sau nu iti recomand sa faci un test de sarcina pentru linistea si siguranta ta. Daca apar incertitudini consulta un medic. Succes!