| dolceGirl a întrebat:

Buna TPU.
Stiti cumva cum sa slabesc?
Stiu ca a mai fost intrebarea asta.
Vreau doar niste sfaturi.
Stiu ca trebuie sa alergi, dar pe caldura asta, mai bine stau asa.
Am 1.60 si 55 kg big grin
Nu arat foartr gras, dar nu ma simt eu bine in pielea mea.
Cateva sfaturi?winking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| s4a a răspuns:

Buna. Nu trebuie neaparat sa alergi ca sa slabesti, efortul fizic intens creste nevoile energetice ale organismului iar in lipsa unui regim alimentar foarte strict si echilibrat nu conduce la rezultatele dorite. Este foarte important sa manaci sanatos si regulat, 3 mese la ore fixe, multe verdeturi, legume si fructe, carne in cantitati mai mici, de preferat peste si pui. Trebuie sa eviti grasimea de origine animala, dar poti consuma cu incredere uleiurile vegetale (ajuta la eliminarea colesterolului si arderea grasimilor). Iar ca activitate fizica, iti recomand mersul zilnic pe jos si eventual un sport agreabil pe perioada verii: inotul.

| TrendyHedgehog a răspuns:

Incearca sa nu mai mananci dupa ora 18:00.Mananca cel putin 2 legume si 2 fructe pe zi.Iesi afara sa te plimbi sau sa alergi. Oricum pe caldura asta nici nu mai ai pofta de mancare.

| Lasatunumele a răspuns:

Glandele sudoripare difera de la o persoana la alta, e ceva normal, insa daca vrei sa scapi de problema asta am gasit cateva remedii naturale, care te pot ajuta:
Antisudorifice:
• Se consuma migdala dulce.
• Ceai de: brustur, isop, izma, musetel, tei; salvie + cretisoara + coada-calului, cate 20 g (se bea o ceasca inainte de micul dejun si una seara - fortifica organismul si inlatura astfel transpiratia nocturna).
• Decoct prin fierbere 15 min. din 1 lingura amestec/1 cana apa: nuc (30 g) + salvie (10 g) + coada-calului (30 g) + rizomi de pir (30 g); se beau 1-3 cani/zi.
• Se tamponeaza locul transpirat cu otet de mere amestecat cu apa in cantitati egale.

Fundita?big grin

| Lasatunumele a răspuns:

Scuze, nu stiu de ce a aparut aici raspunsul. Era pentru alta intrebarebig grin

| Christina7Ostrovan a răspuns:

Buna. cam la fel ca tine sunt si eu. am 1.62 si in iarna am avut 62 kg, acum cantaresc 50. bea 3 litri zilnic de apa, intr-un litru din acesti 3l sa storci o lamaie.alergatul ajuta insa nu e neaparat necesar, poti sa mananci ce poftesti dar in cantitati foarte mici. multa bafta.salutari din karlsruhe de la christina

| Mi_2152 a răspuns:

Auzi ce varsta ai?