| Alli23 a întrebat:

Buna TpU. sufar de distonie neurovegetativa. am des atacuri de panica si imi bate inima foarte tare si aritmic, si simt ca nu am aer. Pot acestea sa imi cauzeze moartea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| HereToHelp a răspuns:

Distonia neurovegetativa se manifesta printr-o multitudine de simptome care nu au legatura intre ele de foarte multe ori. Simtomele nu trebuiesc tratare pe rand si in niciun caz nu prezinta un risc ridicat de pericol. Mergi la o consiliere psihologica, probabil vei primi temporar (cateva zile) medicamente anxiolitice usoare. Cea mai buna rezolvare a situatiei se bazeaza pe efectul placebo. Gandeste-te ca e bine, ca e doar in capul tau si ca se rezolva. Mergi oricum la un control si vezi ce ti se spune. In niciun caz nu este vorba despre moarte in cazul distoniei neurovegetative. Succes