| analexandra a întrebat:

Sunt in perioada aceea a lunii si vroiam sa va intreb 1:cand mi se va regula ciclul?(prima oara mi-a venit in aprilie anul trecut) Si 2: In luna decembrie m-a tinut 3 saptamani(prima oara cand se intampla) dupa care mi-a venit in ianuarie si m-a tinut 7 zile si mi-a venit luna aceasta la fix 28 de zile si ma tine de 8 zile.Imi vine normal, nu mult, dar mi-e frica sa nu ma tina iar 3 saptamana. Ce pot face ca sa mi se regleze? Va rog, doamna Brigaela, daca puteti sa raspundeti, va multumesc din suflet tuturor celor care raspund + funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal, ciclul se regleaza cam in doi ani. Totusi, o menstruatie de 3 saptamani este anormala, chiar si pentru o "incepatoare". Daca actuala sangerare depaseste 10 zile trebuie sa te vada neaparat un medic (pediatru, ginecolog, endocrinolog). Nu te va consulta ca pe femei, iti va face o ecografie si ceva analize de sange.

3 răspunsuri:
| AlexaS a răspuns:

Pai depinde si de organismul tau eu sunt deja la al 4-lea an de cand am si nici acum nu imi vine regulat am avut odata si de 2 ori intr-o luna dar daca spui ca a ajuns sa te tina 2 saptamani nu stiu e cam ciudat eu iti recomand sa mergi la un ginecolog care o sa iti spuna exact daca ai vreo problema serioasa

| ioana_7606 a răspuns:

1) se reguleaza dupa 2-3 ani depinde de fata
2) du'te la ginecolog deoarece pierzi prea mult sange.
3) posibil iti va da ginecologul niste pastilute.

Ia'o pe mami de mana si du'te.

Sanatate!

| Maria_Ana_1997_f a răspuns:

Pai ar trebui in cazul asta sa vizitezi un ginecolog...cat mai repede posibil pentru ca e anormal ca ciclul sa tina 3 saptamani.